Ms.RosenBaum buys 5 crates of apples at the market. Each crate costs 12.50. She also buys one crate of pears for 18.75. What is the total cost of the apple and pears?

QUESTION POSTED AT 14/02/2020 - 04:43 PM

Answered by admin AT 14/02/2020 - 04:43 PM

APPLES:
5 crates x 12.50= 62.50
PEARS:
1 crate x 18.75= 18.75

ADD ALL TOGETHER
62.50 + 18.75= 81.25
Post your answer

Related questions

During track practice, Britney ran 2 miles and sprinted 3,200 feet. In total, how many feet did she travel during practice?

The answer is 13,760 feet

ANSWERED AT 28/02/2020 - 07:14 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 07:14 AM

Ms Kelly puts more than 5 apples in each bag. Write an inequality to represent the number of apples in a bag

Y=5+x is the inaquality you are looking for.

ANSWERED AT 28/02/2020 - 07:11 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 07:11 AM

Sandi buys some fabric to make quilt.She needs 1\6 yard of each type of fabric.She has 7 diffrent types of diffrent types of fabrics to make her design.Use the following equation.Write the number in the box to make the statment true. 7\6=?*1\6

7\6=7*1\6

When multiplying fractions with whole numbers multiply the numerator by the whole number and don't change the denominator.

ANSWERED AT 28/02/2020 - 07:11 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 07:11 AM

John wants to buy a new bike that costs $337 and he already has saved $103. Estimate to find about how much more John needs to save to buy the bike. A. $100 B. $300 C. $240 D. $200

1. Round up 337 and 103 to the nearest ten dollar bills now subtract 340-100 to find 240 which is how much more he needs for the bike C. Is the answer

ANSWERED AT 28/02/2020 - 07:09 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 07:09 AM

Find the total area of each pyramid 7 5 5

5(12)
-------
  2    kdhfgjhgjfigg;fjlf

ANSWERED AT 28/02/2020 - 07:05 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 07:05 AM

PART A:The crazy 80s baby has guests over to share his gravy he plants to give each guest 1 cup of gravy for every 2 pieces of turkey he or she takes. if a guest takes 4 pieces of turkey how many cups of gravy will she get PART B:10 guests come over and each guest takes three pieces of turkey how many cups of gravy will the crazy 80s baby give out in total?????

Part A: 4 pieces of turkey ÷ 2 pieces of turkey = 2 cups of Gravy


Part B: 3 pieces of turkey x 10 guests = 30 pieces of turkey
            30 pieces of turkey ÷ 2 pieces of turkey =  15 cups of Gravy

ANSWERED AT 28/02/2020 - 07:04 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 07:04 AM

The fabric josef is using comes in 109 square inch pieces that cost $6.25 each.What will his fabric cost?

$681.25 for 109ft^2 
2+2=fish

ANSWERED AT 28/02/2020 - 07:02 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 07:02 AM

Diana sold 2/15 of the total number of green shirts on Wednesday. What is the difference in the fracion of the total number of green shirts that were sold on Tuesday, and wednesday the answer i got for the first part was 27/60

Since I'm kind of confused about the question, this may not be right. However, the answer I got from the info in the question is 19/60. I'm sorry if it's wrong.

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:52 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:52 AM

Christy bought an 8-foot piece of lumber to trim a bookshelf. Altogether, she needs 100 inches of lumber for the trim. Did Christy buy enough lumber? Explain.

No, because one foot is twelve inches. Eight feet equals ninety-six inches. 96 is less than one-hundred. Christy doesn't have enough lumber to trim. She's four inches short.

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:46 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:46 AM

The cost function of a game store is C=$5.50n+$700 and the revenue function is R=9n how many games does the store need to sell to break even

Break even occurs when revenue is equal to cost so:

9n=5.5n+700

3.5n=700

n=200 games

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:33 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:33 AM

Melanie has saved $60 so far to buy a lawn mower. This is 20% of the price of the lawn mower. What is the full price of the lawn mower that she wants to buy? ((please help me as soon as possible and give an explanation thanks!!)

60 + 4*60= full price
$300=full price
I got 4*60 in the equation because 80% is 4 time 20%
The full price of the lawn mower is $300

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:32 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:32 AM

Victor need to mix 2 cups of apple juice concentrate with 3.5 cups of water to make apple juice .Victor has 6cups of concentrate .How much apple juice can he make

6/2 = 3 

3 * 3.5 = 11.5 

11.5 + 3 = 14.5 cups of juice
so thats how you would do it okay

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:26 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:26 AM

bought 2 pounds of apples at the supermarket. how many kilograms of apples did she buy?? Please Help!!!

2 pounds = 0.907 kilogram according to Google

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:24 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:24 AM

Polly buys 14 cupcakes for a party. The bakery puts them puts them into boxes that hold 4 cupcakes each. How many boxes will be needed for Polly to bring all the cupcakes to the party? Explain how you know.

OK Polly will need three box's with 2 more cupcakes I found it out by a pattern it went from two to four when I divided it then I got a reminder which was two

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:24 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:24 AM

Two pounds of dried cranberries call $5.04 , 3 pounds of dried cranberries cost $7.56, and 7 pounds of dried cranberries cost $17.64 . Which equation gives the total cost of y of x pounds of dried cranberries. A. y=1.68x B. y=2.52x C. y=3.04x D. y=5.04x

To solve this we have to find the unit rate.
To do that we do 5.04/3=2.52
We could also do 7.56/2.52
Or 17.64/7=2.52

So we now know the unit rate is 2.52
And there is no y-intercept so

Y=2.52x

So B is the correct answer

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:22 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:22 AM

At a concession stand, a pickle and two bags of chips costs a total of $3.25. Three pickles and four bags of chips costs a total $7.25. To determine the cost of one pickle, Kevin is writing a system of equations. His first equation is shown: x+2y=3.25

P + 2c = 3.25                            Start with these two equations
3p + 4c = 7.25

p = -2c + 3.25                           Solve for one variable

3(-2c +3.25) + 4c = 7.25           Substitute
-6c + 9.75 + 4c = 7.25
-2c = -2
c = 1

p + 2(1) = 3.25                           Substitute
p + 2 = 3.25
p = 1.25


A bag of chips costs $1
A pickle costs $1.25

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:22 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:22 AM

Carmen spent a total of $19.50 at a concession stand on snacks for herself and her friends hamburgers cost $3.50 and hotdogs cost 225 if you bought a total of seven snacks how many hotdogs did she buy

Hb=3.5, hd=2.25, hb+hd=7, 

From the third, we can say hb=7-hd and we are told that:

3.5hb+2.25hd=19.5  using hb found above in this equation gives you:

3.5(7-hd)+2.25hd=19.5

24.5-3.5hd+2.25hd=19.5

-1.25hd=-5

hd=4

Carmen bought 4 hotdogs.




ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:18 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:18 AM

Skip wants to buy a new cell phone the cost of the cell phone is $313.95,including tax he has saved $127.95 he mows three lawns twice a month he will earn the same amount of money for each lawn how much money must skip charge for each lawn to earn the exact remaining amount needed in one month?

$31 per lawn? This one is kind of confusing but if he charges 31 per lawn, that means 31 x 6 equals 186 which is the remaining balance that he needs.

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:14 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:14 AM

When you roll two six-sides dice, you get the following 11 combined outcomes: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, or 12. What are the total number of outcomes can you get?

When you roll two six sided die there are 36 different outcomes.

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:11 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:11 AM

Mandy bought a purse and a pair of boots for $96. The pair of boots cost twice asmuch as the purse. What was the difference in price between the pair of boots and the purse?

The difference was $66.


Work:

32 x 2 = 64

Then try 32 + 64 = 96


That's how you can tell.


Hope this helps!

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:08 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:08 AM

The museum admission is $14 and a student is 10$ how much will it cost for one class

Well how many students  are there in the class??

ANSWERED AT 28/02/2020 - 06:03 AM


QUESTION POSTED AT 28/02/2020 - 06:03 AM