Questions posted in Mathematics

How to show 6 groups of students sell 162 balloons and there are 3 students in each group

What you would do is put 6 groups with 3 students in each group and then put 9 balloons in each group

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:25 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:25 PM

A spool of ribbon holds 6.75 meters. A craft club buys 21 spools. What is the total cost if the ribbon sells for $2 per meter?

The total cost would be $283.5

  • The given length of a spool of ribbon = 6.75 meters
  • The amount of spools a craft club buys = 21
  • The given cost of a ribbon = $2

Further Explanation

To determine the total cost of the spools of ribbon bought, then the given length of a spool of ribbon (6.75) will be multiplied by the number of spools a craft clubs (21); the resulting value finally be multiplied by the given cost of a ribbon per meter (which is $2).

Thus,

= 6.75 x 21

= 141.75

Deriving the total amount it would cost the craft club:

= 141.75 x 2 (being the cost of a ribbon per meter)

= 283.5

Therefore, the total amount it would the craft club to buy 21 spools of ribbon is $283.5

The above mathematical expression is a practical example of a number problem, and it focus mainly on Multiplication. Multiplication is a basic mathematical operation and a function of BODMAS (an order of operations).

Multiplication has to do the repeated addition of two or more numerical value to derive a final value.

LEARN MORE:

KEYWORDS:

  • 6.75 meters
  • ribbon
  • numbers
  • bodmas
  • multiplying

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:25 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:25 PM

What is .07 times 1.22

.07×1.22 = ?
first take away the decimals in the question, 7×122 =854.
now add the decimals back to the answer, we had 4 decimal places in the questions so add 4 decimal places to 854 = 0.0854

answer= 0.0854

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:24 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:24 PM

How to show work 1200 divided by three

1,200÷3=400_3×400=1,200.

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:24 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:24 PM

His flight covered about 3610 miles in 33.5 hours. Find the unit rate in miles per hour

3610 ÷ 33.5 = 107.761194 107.76 miles per hour

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:24 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:24 PM

PLEASE HELP : Math middle school how to make fractions into decimals -4 4/25

-(4+4/25)

= -(4+16/100)

=-(4.00 + 0.16)

= -4.16

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:24 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:24 PM

What is 0.2 times 0.8

0.2×0.8
first take away the decimals, but remember the number of decimal points you had hence, 2×8=16 , now put the decimals back into the answer, there were two decimal places in the question so, add 2 decimal places to 16, = 0.16

answer= 0.16

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:24 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:24 PM

Draw to explain how you would make a ten to find 5+8

5+8=thirteen i mean 13

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:24 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:24 PM

How to make -4 4_25 it to a decimal


it is 0.16 I am sorry if it is wrong

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:24 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:24 PM

Is 2/5 less than ,greater than ,or equal to 1/2

The answer you are looking for is less than

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:23 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:23 PM

Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell each apple for?

10(x+20) - 12x = 100, 10x + 200 -12x = 100, -2x = -100, x+20 = 70 cents, x = 50 cents

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:23 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:23 PM

The ratio of red collars to black collars sold at one store is 9 to 10. In one month 30 black collars are sold. Is 57 a reasonable number for the total number of red and black collars sold that month? Explain your reasoning.

Yes because if the ratio is 9:10, then the new ratio would be ?:30. Since 10 was multiplied by 3, 9 should also be multiplied by 3, which equals 27. 30+27=57 so yes it is a reasonable number for the total

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:23 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:23 PM

Charles Lindbergh made the first solo airplane flight from New York to Paris. His flight covered about 3610 miles in 33.5 hours. Find the unit rate in miles per hour.

Charles Lindbergh made the first solo airplane flight from New York to paris. His flight covered about 3 610 miles in 33.5 hours. Let’s find the Unit Rate for this given data: => 3 610 miles is the total distance => 33.5 hours is the time Let’s divide the distance by time to get the answer => 3 610 / 33.5 => 107.8 miles per hour – this is the unit rate that Charles travelled in plane from New York to Paris

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:23 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:23 PM

Maria has 3 friends and they have 1200 card to share how many will each get

1200 divide by 3 friends = 400
answer= 400

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:23 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:23 PM

Is 3/5 less,greater,or equal to 7/10

The answer you are looking for is less than

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:23 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:23 PM

Each veterinarian has seen 40 animals today. Two out of every 5 animals Vet A has seen have been dogs. Three out of every 8 animals Vet B has seen have been dogs. Which vet saw more dogs today? Explain your reasoning.

Basically, the fractions are 2/5 vs. 3/8. As always, in order to compare fractions, you must first have a common denominator. The easiest way to achieve that is by multiplying the two denominators by each other. 5*8=40. You must also multiply the numerators by the same thing you multiplied the denominators by, so 3*5=15, and 2*8=16. The new fractions are 16/40 vs. 15/40. Therefore, Vet A has seen more dogs.

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:23 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:23 PM

7 x 7 x 7 x 7 in exponential form?

Answer:

7^4

Step-by-step explanation:

Just take the number of sevens and put that number as an exponent.

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:22 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:22 PM

Is 10/9 closest to 0, 1/2 or 1? Explain

1 is closer to 0 because it's next to it

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:22 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:22 PM

20 kg bag of bananas for $10

20 kg bag of bananas for 10 dollars This is the given situation in which in every 20 kilogram of bananas, the costs is 10 dollars. Now, let us calculate how much each kg of banana costs will. Let’s solve for the unit rate of this given data: => 20 kg bag of banana => 10 dollars = cost Now, let’s divide this to get the answer that we need. => 20 / 10 => 2 bananas per dollars = 2 banana/dollars Or 10 / 20 => 0.5 dollars/1kg of banana

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:22 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:22 PM

For which two factors is the product closest to 4800

The two factors to make 4800 is 60 and 80. I hope this helped! :)

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:22 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:22 PM

What percent is 33 of 96?


1. We assume, that the number 96 is 100% - because it's the output value of the task. 
2. We assume, that x is the value we are looking for. 
3. If 96 is 100%, so we can write it down as 96=100%. 
4. We know, that x is 33% of the output value, so we can write it down as x=33%. 
5. Now we have two simple equations:
1) 96=100%
2) x=33%
where left sides of both of them have the same units, and both right sides have the same units, so we can do something like that:
96/x=100%/33%

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:22 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:22 PM

13 = 5m - 2 help please

13=5m-2
+2 +2

15=5m
_____
5


m=3

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:21 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:21 PM

How do you write 10x 10 x 10 x10 using exponents SHOW YOUR WORK WILE ANSWERING THIS QUESTION

The way you write 10x10x10x10 using exponents. The way you use exponents is by counting the numbers of 10 there are since there is four you have to put 10 with a little number four on the top next to the number. Just in case that way you say it is 10 to the fourth power

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:21 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:21 PM

Jack crawled 3 ft and Christine crawled 3⁄4 the distance Jack crawled. If you add the distance they each crawled together, what is the total distance the two children crawled.

Given situation: Jack crawled 3ft and Christine crawled ¾ the distance of jack crawled. Question: Find the total distance that Jack and Christine crawled. Solutions: => 3 feet => ¾ of Jack’s distance. Get the ¾ value of 3 feet. => ¾ = .75 => 3 * .75 = 2.25 The distance that Christine crawled is 2.25 Let’s add to get the total distance they crawled. => 3 + 2.25 => 5.25 total distance they crawled.

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:21 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:21 PM

Suppose that the function f(x)=2x+12 represents the cost to rent x movies a month from an internet movie club. Makayla now has $10. How many more dollars does Makayla need to rent 7 movies next month?

To rent 7 movies, he needs 2(7) + 12 = $26.
But he has only $10. So he needs more 26 - 10 = $16.

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:21 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:21 PM

The lengths of the sides of a triangle are in the extened ratio 3:6:8. The triangle's perimeter is 520cm. What are the lengths of the sides?

The three lengths are 3x, 6x, 8x.

The perimeter of a triangle is the sum of all lengths:
3x + 6x + 8x = 520.

Solving for x,
17x = 520
x = 30.59 cm

So the three lengths are
3(30.59) = 91.77 cm
6(30.59) = 183.54 cm
8(30.59) = 244.72 cm

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:21 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:21 PM

What is three sixth of 72

Thr answer to you question would be 36. I hope I could answer your question!

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:21 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:21 PM

Greta bought three 15-pounds bags of dry dog food.Her dog eats 10 ounces of dry dog food each day.After how many days will Greta need to buy more dog food?

Answer:  Greta needs to buy more dog food after 72 days.

Step-by-step explanation:  Given that Greta bought three 15-pounds bags of dry dog food and her dog eats 10 ounces of dry dog food each day.

We are to find the number of days after which Greta need to buy more dog food.

We know that

\textup{1 pound}=16~\textup{ounces}\\\\\Rightarrow \textup{3\times 15 pounds}=16\times3\times15=720~\textup{ounces}.

Let Greta needs to buy more dog food after x days.

Then, according to the given condition, we have

10\times x=720\\\\\Rightarrow 10=\dfrac{720}{10}\\\\\Rightarrow x=72.

Thus, Greta needs to buy more dog food after 72 days.

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:20 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:20 PM

An adult male lion eats about 108 pounds of meat per week .About how much meat does an adult male lion eat in one day

Answer:


Step-by-step explanation:

About 15 pounds

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:20 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:20 PM

26 cm/s= m/min i really need help

Formula to solve:
26  = 15.6

Final Answer: : 15.6 M/Mins. 

ANSWERED AT 14/12/2019 - 05:20 PM


QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:20 PM