# Tanisha's potato salad recipe calls for 3pounds of potatoes.She decides to make 3.5 times her regular recipe. How manpounds of potatoes should Tanisha buy? Show your work.

QUESTION POSTED AT 18/01/2020 - 06:09 AM

QUESTION POSTED AT 18/01/2020 - 06:09 AM

What i did was multiply 3.5 and 3 and got 10.5

so your answer will be 10.5

so your answer will be 10.5

777÷9=86.3 recurring

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:16 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:16 PM

4 goes into 85, 21.25 times

4 x 21 = 84

4 x .25 = 1

84 + 1 = 85

4 x 21 = 84

4 x .25 = 1

84 + 1 = 85

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:16 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:16 PM

The two fractions that we can extract from the given rates above are:

(1) 12 pages / 20 minutes

(2) 20 pages / 32 minutes

We can reduce the fractions or rates to their lowest term by dividing the numbers by 4 such that,

(1) 3 pages / 5 minutes

(2) 5 pages / 8 minutes

Therefore, the rates are not equivalent.

(1) 12 pages / 20 minutes

(2) 20 pages / 32 minutes

We can reduce the fractions or rates to their lowest term by dividing the numbers by 4 such that,

(1) 3 pages / 5 minutes

(2) 5 pages / 8 minutes

Therefore, the rates are not equivalent.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:12 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:12 PM

Ok will do.......☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:10 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:10 PM

D) 26 streamers x $0.50 = $13

25 balloons x $0.25 = $6.25

13+6.25 = 19.25

25 balloons x $0.25 = $6.25

13+6.25 = 19.25

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:10 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:10 PM

8 less tha means 8 mins

product of 13 an a number x is 13x

less than or equal to -32

-8+13x≤-32

add 8 to both sides

13x≤-24

divide both sides by 13

x≤-24/13

product of 13 an a number x is 13x

less than or equal to -32

-8+13x≤-32

add 8 to both sides

13x≤-24

divide both sides by 13

x≤-24/13

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:09 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:09 PM

75.66 would be your answer

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:09 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:09 PM

By the given scenario above, we can formulate two inequalities that best represent the scenario. We let x and y be the number of tables and chairs, respectively such that,

25x + 15y ≤ 285

x + y ≥ 16

The values of x and y if we temporarily change all the inequality signs to equal signs are 4.5 and 11.5, respectively. Since, it is not allowed for a number of item to be in negative, we can then say that the number of tables should be 4 and that of chair is 12.

25x + 15y ≤ 285

x + y ≥ 16

The values of x and y if we temporarily change all the inequality signs to equal signs are 4.5 and 11.5, respectively. Since, it is not allowed for a number of item to be in negative, we can then say that the number of tables should be 4 and that of chair is 12.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:09 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:09 PM

Divide the APR by 360 days and multiply it by 30 days to get the monthly interest. Each loan is usually secured by the car you bought. So we will use the secured APR.

8. Average rating secured apr: 5.85% divide by 360 multiply by 30: 0.4875% monthly rate

Cost of car: 19,725 ; sales tax: 4.75% ; down payment: 2,175

19,725 x 1.0475 = 20,661.94 - 2,175 = 18,486.94 loan amount

18,486.94 x 0.4875% = 90.12 accrued interest for the 1st month.

9. Excellent rating secured apr: 4.80% divide by 360 multiply by 30: 0.40% monthly rate

Cost of car: 15,867 ; sales tax: 5.25% ; down payment: 10% of total cost

15,867 x 1.0525 = 16,700.02 x 90% = 15,030.02 the principal balance at the start of the loan.

10. Fair rating secured apr: 7% divide by 360 multiply by 30: 0.5833% monthly rate

Cost of new car: 19,072 ; sales tax: 4.5% ; down payment: 1,200

Cost of used car: 15,365; sales tax: 4.5% ; down payment: 1,200

19,072 x 1.045 = 19,930.24 - 1,200 = 18,730.24

18,730.24 x 0.5833% = 109.25 accrued interest

15,365 x 1.045 = 16,056.43 - 1,200 = 14,856.43

14,856.43 x 0.5833% = 86.66 accrued interest

109.25 - 86.66 = 22.59 is the difference in interest accrued by the end of the first month.

8. Average rating secured apr: 5.85% divide by 360 multiply by 30: 0.4875% monthly rate

Cost of car: 19,725 ; sales tax: 4.75% ; down payment: 2,175

19,725 x 1.0475 = 20,661.94 - 2,175 = 18,486.94 loan amount

18,486.94 x 0.4875% = 90.12 accrued interest for the 1st month.

9. Excellent rating secured apr: 4.80% divide by 360 multiply by 30: 0.40% monthly rate

Cost of car: 15,867 ; sales tax: 5.25% ; down payment: 10% of total cost

15,867 x 1.0525 = 16,700.02 x 90% = 15,030.02 the principal balance at the start of the loan.

10. Fair rating secured apr: 7% divide by 360 multiply by 30: 0.5833% monthly rate

Cost of new car: 19,072 ; sales tax: 4.5% ; down payment: 1,200

Cost of used car: 15,365; sales tax: 4.5% ; down payment: 1,200

19,072 x 1.045 = 19,930.24 - 1,200 = 18,730.24

18,730.24 x 0.5833% = 109.25 accrued interest

15,365 x 1.045 = 16,056.43 - 1,200 = 14,856.43

14,856.43 x 0.5833% = 86.66 accrued interest

109.25 - 86.66 = 22.59 is the difference in interest accrued by the end of the first month.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:06 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:06 PM

I'm not completely sure but I think Mr. Bentleys tie costs $32 and Mr. Valders tie costs $96.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:03 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:03 PM

1 hour and 25 minutes ~ 75 minutes. Divide: 75 / 5 = 15.

Multiply the numerator by 15. 15 x 3 = 45.

Now divide the denominator: 45/8 = 5 and a remainder of 5.

The answer is 5 5/8 inches.

Multiply the numerator by 15. 15 x 3 = 45.

Now divide the denominator: 45/8 = 5 and a remainder of 5.

The answer is 5 5/8 inches.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:01 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:01 PM

It would make sense to add more points to the graph from x=0 to x=10 to see the points accurately. It would also make sense to connect the points with a line to see where the line goes.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:00 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:00 PM

8.4 times 3.7 = 31.08 is the answer!!!

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:00 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:00 PM

24-14=10 10/5pens= $2

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:59 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:59 PM

6x-5=4x+9

6x=4x+14

2x=14

x=7

6x=4x+14

2x=14

x=7

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:52 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:52 PM

By using this example you be able to do it

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:51 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:51 PM

$2.75 ÷ 6

Sofia needs to spend $0.45 on party favors.

Hope this helps! C:

Sofia needs to spend $0.45 on party favors.

Hope this helps! C:

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:50 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:50 PM

Without the graph to look at, there is no way to answer that question. Good luck to you.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:45 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:45 PM

Let w= number of weeks

400-40w<= 160

btw <= means less than or equal too

400-40w<= 160

btw <= means less than or equal too

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:44 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:44 PM

Miss Bryant gave 8 pop boxes and Ms Klein 40

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:43 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:43 PM

Basically you multiply 84 by 27, then add the decimals after. Which is 3,108. So, your actual answer is 31.08 since after the decimal you have a number left on both numbers.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:42 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:42 PM

Let the side of one square be x.

The maximum perimeter will be when the squares will be lined end to end.

This will be:

x + 9x + 9x + x

= 20x

The perimeter of the figures formed will be less than or equal to 20x.

The maximum perimeter will be when the squares will be lined end to end.

This will be:

x + 9x + 9x + x

= 20x

The perimeter of the figures formed will be less than or equal to 20x.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:41 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:41 PM

Eya is 28 years old, so if she is 5 years younger than 3 times Bill's age, she is 79.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:39 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:39 PM

First of all you have to figure out what she needed to make the cookies, water, vanilla extract, flour, sugar, baking powder, brown sugar and baking soda. You then can determine what you need if you know how many you are cooking for.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:39 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:39 PM

X = 1, y = 1.6

x = 2, y = 2.2

x = 3 y = 2.8

x = 4 y = 3.4

x = 5 y = 4

x = 6 y = 4.6

x = 7 y = 5.2

x = 8 y = 5.8

x = 9 y = 6.4

x = 10 y = 7

And so forth. Pick a range of values for x, then list the corresponding value for y in the table.

x = 2, y = 2.2

x = 3 y = 2.8

x = 4 y = 3.4

x = 5 y = 4

x = 6 y = 4.6

x = 7 y = 5.2

x = 8 y = 5.8

x = 9 y = 6.4

x = 10 y = 7

And so forth. Pick a range of values for x, then list the corresponding value for y in the table.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:38 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:38 PM

If a > 0, b>0, show that f(x)= a(1-e^-bx)

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:38 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:38 PM

60% of 20 is 12 because .60×20 is 12.

Since it is 60%**off**, we subtract.

Subtract 12 from 20 and you'll get 8.

Leila paid $8!

Since it is 60%

Subtract 12 from 20 and you'll get 8.

Leila paid $8!

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:37 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:37 PM

My estimation will 3.5 second. You can plug this equation to a calculator and you will find the answer yourself; 16t^2+196=0

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:34 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:34 PM

1

93

x 4

-------

372

The answer is 372

hope this helps!

93

x 4

-------

372

The answer is 372

hope this helps!

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:33 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:33 PM

The answer is 21 because 0.250×84=21

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:31 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:31 PM