# What is the difference between 120 yards and 110 meters in feet

QUESTION POSTED AT 14/02/2020 - 01:49 PM

QUESTION POSTED AT 14/02/2020 - 01:49 PM

The difference is 326.472

It would be D that's what I think too

ANSWERED AT 22/02/2020 - 11:33 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 11:33 PM

I think 120 feet maybe??

ANSWERED AT 22/02/2020 - 11:15 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 11:15 PM

That is 3.5 kilometers a day

ANSWERED AT 22/02/2020 - 10:39 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 10:39 PM

The answer will be 9ft of wood

ANSWERED AT 22/02/2020 - 09:24 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 09:24 PM

3/2 and 2 feet yo answer!!!

ANSWERED AT 22/02/2020 - 07:00 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 07:00 PM

**The total cost of the shoes were $94.86**

Work:

Step 1: 120 x .15 = 18

Step 2: 120 - 18 = 102

Step 3: 102 x 0.07 = 7.14

Step 4: 102 - 7.14 = 94.86

Hope this helps!

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:58 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:58 PM

**Answer:**

the answer is 24^3

**Step-by-step explanation:**

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:55 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:55 PM

\pi r^{2} = area

8.5^2 = 72.25 x \pi = 226.9800692218...

which equals to 226.98 (2dp)

8.5^2 = 72.25 x \pi = 226.9800692218...

which equals to 226.98 (2dp)

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:54 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:54 PM

**Answer with Step-by-step explanation:**

An oil storage tank is a cylinder 30 feet high.

The base of the tank is a circle with a diameter of 50 feet.

The water in tank will be equal to the volume of the tank.

We know that volume of cylinder is given by:

V=πr²h

where r is the radius and h is the height

Here, r=25 feet (since radius=diameter/2)

and h=30 feet

Volume=3.14×25×25×30

=58875 cubic feet

1 gallon=0.13 cubic feet

1 cubic feet=1/0.13 gallon

58875 cubic feet=58875/0.13 gallons

= 452884.62 gallons

**Hence, water in tank equals:**

**452884.62 gallons**

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:46 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:46 PM

The answer would be b 120

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:36 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:36 PM

THE ANSWER FOR YOUR QUESTION IS WHICH PAIR OF MEASURMENT IS NOT EQUIVALENT

THE CORRECT ANSWER IS D) 3 MILES, 15,480 FEET

BECAUSE 1 MILE =528O FEET

3 MILE =3*5280 = 15,840

1 YARD=3 FEET

8 YARD= 8*3= 24 FEET

1 FOOT = 12 INCHES

10 FEET=12*10=120

SO D IS NOT EQUIVALENT

HOPE THIS HELPS

THE CORRECT ANSWER IS D) 3 MILES, 15,480 FEET

BECAUSE 1 MILE =528O FEET

3 MILE =3*5280 = 15,840

1 YARD=3 FEET

8 YARD= 8*3= 24 FEET

1 FOOT = 12 INCHES

10 FEET=12*10=120

SO D IS NOT EQUIVALENT

HOPE THIS HELPS

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:28 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:28 PM

32/60=8/x

32x=60x8

32x=480

x=480/32

x=15 ft tall

32x=60x8

32x=480

x=480/32

x=15 ft tall

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:24 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:24 PM

**Answer:**

Japanese government was not based on a complex bureaucracy.

**Step-by-step explanation:**

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:17 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:17 PM

The answer is 10 and 3

6/2 = 3

6 + 4 = 10

10 + 3

it said one piece was twice the other plus 4.

6/2 = 3

6 + 4 = 10

10 + 3

it said one piece was twice the other plus 4.

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:09 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:09 PM

I think the answer is 30 because difference means subtract

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:07 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:07 PM

Need picture please then ill help

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:51 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:51 PM

I believe the correct answer from the choices listed above is option D. The expression that could be used to determine the average rate at which the object falls during the first 3 seconds of its fall would be (h(3)-h(0))/3. Average rate can be calculated by the general formula:

Average rate = (change in y-axis) / (change in x-axis)

In this case,

Average rate = (change in height) / (change in time)

Average rate = (change in y-axis) / (change in x-axis)

In this case,

Average rate = (change in height) / (change in time)

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:48 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:48 PM

4×17-x=84

68-x=84

-x=16

x=-16

68-x=84

-x=16

x=-16

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:47 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:47 PM

Circumference = pi x diameter

So for this it is

36 = 3.14 x d (d = r x 2)

36 / 3.14 = 2r

11.46 = 2r

11.46 / 2 = r

5.73 = r

So for this it is

36 = 3.14 x d (d = r x 2)

36 / 3.14 = 2r

11.46 = 2r

11.46 / 2 = r

5.73 = r

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:47 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:47 PM

I do believe that the answer is 16 feet (D)

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:28 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:28 PM

The answer of the part a was p=4w + 140

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:21 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:21 PM

7/8 - 1/4 = ? (we need common denominators to add)

7/8 - 2/8 (multiplied second fraction by 2/2 to get a common denominator)

5/8 answer

7/8 - 2/8 (multiplied second fraction by 2/2 to get a common denominator)

5/8 answer

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:17 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:17 PM

The area is 1024 sq yards

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:07 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:07 PM

10,000 dollars is the answer

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:54 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:54 PM

1000. Hope this helps!!!

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:51 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:51 PM

3318.31 - 2827.433 = 490^2ft

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:46 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:46 PM

The factors had the same sign

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:46 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:46 PM

1.25

Hope this helps(:

Hope this helps(:

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:45 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:45 PM

5 because the table is 3 feet itself plus 2 more feet is 5

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:44 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:44 PM

24=number of costumes

5/8= yards or ribbon per costume

24*5/8=15

15 yards of ribbon is needed for 24 costumes and for each costume to have 5/8 yards of ribbon

5/8= yards or ribbon per costume

24*5/8=15

15 yards of ribbon is needed for 24 costumes and for each costume to have 5/8 yards of ribbon

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:39 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:39 PM