# What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 per pound?5th grade work.

QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:10 PM

QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:10 PM

Given situation : 0.5 pound of peaches selling for 0.80 dollars/ pound
0.7 pound of oranges selling for 0.90 dollars / pound.
Solution
Given number 1 : Peaches
=> 0.5 pound = meaning, ½ pound is available, And 1 pound of it costs 0.80 dollars.
Let’s solve:
=> 0.80 dollars * 0.5
=> 0.40 dollars – the price of the peaches.
Given number 2 : Oranges
=> 0.7 pounds of oranges, meaning less than 1 pound. And 1 pound costs 0.90 dollars
Let’s solve to get the anwer
=> 0.7 * .90
=> 0.63 dollars – the costs of 0.7 pounds of oranges,

To calculate the number of shingles, we first calculate for the total area of the roof of Janice's house. From the figure, we can calculate the area of the two shapes: pyramid and a rectangular prism.

A(pyramid) = lw+l√[(w/2)²+h²]+w√[(l/2)²+h²]

A = 208 m²

A(prism) = 2(wl+hl+hw)

A = 293 m²

Total area = 501 m²

Number of shingles she needs = 501 m² / 2.25 m² = 223

A(pyramid) = lw+l√[(w/2)²+h²]+w√[(l/2)²+h²]

A = 208 m²

A(prism) = 2(wl+hl+hw)

A = 293 m²

Total area = 501 m²

Number of shingles she needs = 501 m² / 2.25 m² = 223

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:46 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:46 PM

The answer to the statement above is TRUE. It is the benefit principle of taxation that states that taxes paid should be based on the benefits received and that those who received more favors from the government expenditures should pay more taxes in order to support such expenditures.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:40 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:40 PM

**Answer:**

Term that describes $7,000 is:

**B. residual value **

**Step-by-step explanation:**

We are given that:

Sam leases a car for 24 months. The car will cost him $7,000 if he decides to buy it at the end of the lease.

Then the term that describes $7000 is

**B. residual value**

(Since, The residual value is the estimated value of a fixed asset at the end of its lease or at the end of its useful life.)

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:16 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:16 PM

**Answer:**

Number of trials are 250.

**Step-by-step explanation:**

A researcher finds 15% of all commuters in a metropolitan area take the train to work.

The researcher polls 250 people in the area to ask them whether they take the train to work or not.

We have tell the number of trials for this binomial experiment.

Researcher will do 250 trials to confirm whether they take the train work and this irrespective of their response.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:16 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:16 PM

Mario earns $8.250. Solution:

Elena = x

MArio = 3x

Equation:

x + 3x = 11,000

4x = 11,000

x = 2,750

Mario = 3x ; 3(2,750) = 8,250

Elena = x

MArio = 3x

Equation:

x + 3x = 11,000

4x = 11,000

x = 2,750

Mario = 3x ; 3(2,750) = 8,250

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:14 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:14 PM

The domain is all integers 10 or greater. This is because the working equation for the statement is movie renting = 10 + 1.5 x(movie renting). With that equation there is a minimum of 10.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:07 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:07 PM

X= number of hours would it take Jason to wash the van by himself.

2x=number of hours would it take Wendy to wash the van by herserlf.

we calcaulate the fraction of work by Jason during one hour

x hours-----------------------------1 work

1 hour---------------------- fraction of work during one hour.

fraction of work during one hour=(1 hour * 1work) / x hours=1/x

we calculate the fraction of work by Wendy during one hour.

2x hours-----------------------------1 work

1 hour---------------------- fraction of work during one hour.

fraction of work during one hour=(1 hour * 1work) / 2x hours=1/2x

We can suggest this equation:

2 hours(fraction of work by Jason during one hour + fraction of work by Wendy during one hour)=1 work

2(1/x + 1/2x)=1

least common multiple=2x

2(2+1)=2x

2(3)=2x

6=2x

x=6/2

x=3

answer: 3 hours would ti take Jason to wash the van by himself.

2x=number of hours would it take Wendy to wash the van by herserlf.

we calcaulate the fraction of work by Jason during one hour

x hours-----------------------------1 work

1 hour---------------------- fraction of work during one hour.

fraction of work during one hour=(1 hour * 1work) / x hours=1/x

we calculate the fraction of work by Wendy during one hour.

2x hours-----------------------------1 work

1 hour---------------------- fraction of work during one hour.

fraction of work during one hour=(1 hour * 1work) / 2x hours=1/2x

We can suggest this equation:

2 hours(fraction of work by Jason during one hour + fraction of work by Wendy during one hour)=1 work

2(1/x + 1/2x)=1

least common multiple=2x

2(2+1)=2x

2(3)=2x

6=2x

x=6/2

x=3

answer: 3 hours would ti take Jason to wash the van by himself.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:59 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:59 PM

No bc I divided the 453175 by 4.00

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:58 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:58 PM

The second one because the formula for volume is length times width times height so for the first box if you do 4*3*2 you would get 12 which is the volume and for the second box if you take 2.5*2*5 you'd get 25 so the second box has the greater volume meaning it's more cost effective and it is the better box

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:57 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:57 PM

The probablity that it is orange is 1 of out 5, or 2 out of 5 or 1 out of 2-depending on if you are saying-if you PICK 2-1 out of 5, if in general-same thing.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:56 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:56 PM

5%=.05

$30 x .05 = $1.5

Take $1.5 off of the $30.

After discount, the price was $28.5.

Sales price needs to be added.

$28.5 x .05 = $1.4

$28.5 + $1.4 = $29.9

$29.9 is the final price of the wind chime.

$30 x .05 = $1.5

Take $1.5 off of the $30.

After discount, the price was $28.5.

Sales price needs to be added.

$28.5 x .05 = $1.4

$28.5 + $1.4 = $29.9

$29.9 is the final price of the wind chime.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:55 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:55 PM

For a box shown in the images, to see the more cost-effective option, one has to simply compare which of the two boxes has the large volume. This can be done by multiplying the length, width, and the height to find the volume. This is shown below:

Box A:

Volume = 2 * 3 * 4 = 24 ft^3

Box B:

Volume = 2 * 5 * 2.5 = 25 ft^3

Therefore, the second box is the more cost-effective of the two.

Box A:

Volume = 2 * 3 * 4 = 24 ft^3

Box B:

Volume = 2 * 5 * 2.5 = 25 ft^3

Therefore, the second box is the more cost-effective of the two.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:55 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:55 PM

DUse logical reasoning. Combine the totals for cars painted in the first two years (5,000 + 7,213). Subtract 8,201 (cars painted in the third year) from the sum to get the answer.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:55 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:55 PM

**Answer:**

**8.08**

is your answer to this problemo good luck

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:53 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:53 PM

Part B. f(x) = 90 + 0.11x

f(300) = 90 + 0.11(300) = 90 + 33 = $123

f(300) represents the total cost, in dollars, for renting a car for a week and driving it for 300 miles.

f(300) = 90 + 0.11(300) = 90 + 33 = $123

f(300) represents the total cost, in dollars, for renting a car for a week and driving it for 300 miles.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:53 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:53 PM

The expression is 2t−1/4t. The amount of ore is 21 metric tons.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:53 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:53 PM

Here, x - y = 2342x = 2342 + y

Substitute this value into first equation, 2342 + y + y = 35002y = 3500 - 2342y = 1158/2y = 579

So, x = 2342 + 579 = 2921

In short, Your Answer would be 2921 contemporary titles

Hope this helps!

Substitute this value into first equation, 2342 + y + y = 35002y = 3500 - 2342y = 1158/2y = 579

So, x = 2342 + 579 = 2921

In short, Your Answer would be 2921 contemporary titles

Hope this helps!

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:52 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:52 PM

a. x : 5 = 40 : 1.6

x/5 = 40/1.6

x = 5 * 40/1.6

x = 125

Ans: 125

b. 40 : 1.6 = 150 : x

40/1.6 = 150/x

x = 150 * 1.6/40

x = 6

Ans: 6 minutes

x/5 = 40/1.6

x = 5 * 40/1.6

x = 125

Ans: 125

b. 40 : 1.6 = 150 : x

40/1.6 = 150/x

x = 150 * 1.6/40

x = 6

Ans: 6 minutes

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:52 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:52 PM

The answer is $.085. This is the cost of the gasoline per mile. I got the answer through adding all the expenses (insurance, registration, and maintenance) which added up to $1191 and then subtracting it from $1837, which gets me $646. Lastly, I computed for the cost of gasoline per mile through dividing $646 by 7600 miles. I got .085.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:51 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:51 PM

A. 40 / 1.6 = x / 5

1.6x = 40 · 5

1.6x = 200

x = 125

b. 40 / 1.6 = 150 / x

40x = 1.6 · 150

40x = 240

x = 6

1.6x = 40 · 5

1.6x = 200

x = 125

b. 40 / 1.6 = 150 / x

40x = 1.6 · 150

40x = 240

x = 6

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:47 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:47 PM

X is the number of tacos needed to make $210.

3.25X greater than or equal to $210.

X greater than or equal to 210/3.25.

X greater than or equal to 64.6.

The stand needs to sell at least 65 tacos to make a profit.

3.25X greater than or equal to $210.

X greater than or equal to 210/3.25.

X greater than or equal to 64.6.

The stand needs to sell at least 65 tacos to make a profit.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:46 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:46 PM

the answer would be 27 dollars

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:46 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:46 PM

Part A: 20 shows $20 which Cory earns by mowing one lawn.
9 shows $9 which he earns by trimming one hedge.
x shows the number of lawns.
y shows the number of hedges.
Part B: There are two terms in this expression.
20x which shows the total earning of Cory by mowing lawns.
9y which shows his earning by trimming hedges.
It can be judged by the description of rates explained in part A.
Part C: From explanation given in Part C, we can easily see that the expression 9y is used for the total earned from trimming hedges.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:45 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:45 PM

Same as the first because I can maximize one 1⃣️ or other but at the end can balance with the pounds

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:44 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:44 PM

The question is an annuity question with the present value of the annuity given.

The present value of an annuity is given by PV = P(1 - (1 + r/t)^-nt) / (r/t) where PV = $61,600; r = interest rate = 9.84% = 0.0984; t = number of payments in a year = 6; n = number of years = 11 years and P is the periodic payment.

61600 = P(1 - (1 + 0.0984/6)^-(11 x 6)) / (0.0984 / 6)

61600 = P(1 - (1 + 0.0164)^-66) / 0.0164

61600 x 0.0164 = P(1 - (1.0164)^-66)

1010.24 = P(1 - 0.341769) = 0.658231P

P = 1010.24 / 0.658231 = 1534.78

Thus, Niki pays $1,534.78 every two months for eleven years.

The total payment made by Niki = 11 x 6 x 1,534.78 = $101,295.48

Therefore, interest paid by Niki = $101,295.48 - $61,600 = $39,695.48

The present value of an annuity is given by PV = P(1 - (1 + r/t)^-nt) / (r/t) where PV = $61,600; r = interest rate = 9.84% = 0.0984; t = number of payments in a year = 6; n = number of years = 11 years and P is the periodic payment.

61600 = P(1 - (1 + 0.0984/6)^-(11 x 6)) / (0.0984 / 6)

61600 = P(1 - (1 + 0.0164)^-66) / 0.0164

61600 x 0.0164 = P(1 - (1.0164)^-66)

1010.24 = P(1 - 0.341769) = 0.658231P

P = 1010.24 / 0.658231 = 1534.78

Thus, Niki pays $1,534.78 every two months for eleven years.

The total payment made by Niki = 11 x 6 x 1,534.78 = $101,295.48

Therefore, interest paid by Niki = $101,295.48 - $61,600 = $39,695.48

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:43 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:43 PM

Lola bought x pencils that cost $0.25 each and y erasers that cost $0.50. She spent less than $3. .

Here are some possibilities of her purchase.

=> 8 pencils = 2 dollars and 2 erasers = 1 dollars

=> 3 erasers = 1.50 dollars and 6 pencils = 1.50 dollars.

=> 10 pencils = 2.50 dollars and 1 eraser = .50 dollars

=> 4 pencils = 1 dollars and 4 erasers = 2 dollars.

=> 2 pencils = 0.5 dollars and 5 erasers = 2.5 dollars

Here are some possibilities of her purchase.

=> 8 pencils = 2 dollars and 2 erasers = 1 dollars

=> 3 erasers = 1.50 dollars and 6 pencils = 1.50 dollars.

=> 10 pencils = 2.50 dollars and 1 eraser = .50 dollars

=> 4 pencils = 1 dollars and 4 erasers = 2 dollars.

=> 2 pencils = 0.5 dollars and 5 erasers = 2.5 dollars

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:41 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:41 PM

the answer is C. the z- statistic is 3.32, so the null hypothesis should be rejected.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:41 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:41 PM

I think its 2 because if you divide 20,000 over 1000 you get 2. If you do that for the other values, you would also get 2.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:40 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:40 PM

We know that you bought tires for $730.98

You have to pay $27.96 a week to pay off what you bought.

Divide $730.98 by $27.96

You will pay off the $730.98 in 26 weeks.

You have to pay $27.96 a week to pay off what you bought.

Divide $730.98 by $27.96

You will pay off the $730.98 in 26 weeks.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:39 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:39 PM

Conversion from milliliters to ounces can be done using the following relation: 1 mL = 0.033814 ounce.

Given 570mL, we multiply it to the amount of ounces as shown in the relation. This is done below:

570 mL * (0.033814 oz / 1 mL) = 19.274 oz

Given 570mL, we multiply it to the amount of ounces as shown in the relation. This is done below:

570 mL * (0.033814 oz / 1 mL) = 19.274 oz

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:38 PM

QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:38 PM