What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 per pound?5th grade work.

QUESTION POSTED AT 14/12/2019 - 05:10 PM

Answered by admin AT 14/12/2019 - 05:10 PM

Given situation : 0.5 pound of peaches selling for 0.80 dollars/ pound 0.7 pound of oranges selling for 0.90 dollars / pound. Solution Given number 1 : Peaches => 0.5 pound = meaning, ½ pound is available, And 1 pound of it costs 0.80 dollars. Let’s solve: => 0.80 dollars * 0.5 => 0.40 dollars – the price of the peaches. Given number 2 : Oranges => 0.7 pounds of oranges, meaning less than 1 pound. And 1 pound costs 0.90 dollars Let’s solve to get the anwer => 0.7 * .90 => 0.63 dollars – the costs of 0.7 pounds of oranges,
Post your answer

Related questions

Janice needs to re-shingle the roof of her house. One bundle of shingles costs $35.99 and covers 2.25 m2. How many bundles of shingles does she need for the roof?

To calculate the number of shingles, we first calculate for the total area of the roof of Janice's house. From the figure, we can calculate the area of the two shapes: pyramid and a rectangular prism.

A(pyramid) = lw+l√[(w/2)²+h²]+w√[(l/2)²+h²]
A = 208 m²
A(prism) = 2(wl+hl+hw)
A = 293 m²

Total area = 501 m²

Number of shingles she needs = 501 m² / 2.25 m² = 223

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:46 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:46 PM

The belief that taxes should be paid based on benefits received, despite total income, is known as the benefit principle of taxation.True or false?

The answer to the statement above is TRUE. It is the benefit principle of taxation that states that taxes paid should be based on the benefits received and that those who received more favors from the government expenditures should pay more taxes in order to support such expenditures. 

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:40 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:40 PM

Sam leases a car for 24 months. The car will cost him $7,000 if he decides to buy it at the end of the lease. What term describes the $7,000? A. interest B. residual value C. lease amount

Answer:

Term that describes  $7,000 is:

B. residual value

Step-by-step explanation:

We are given that:

Sam leases a car for 24 months. The car will cost him $7,000 if he decides to buy it at the end of the lease.

Then the term that describes $7000 is

B. residual value

(Since,  The residual value is the estimated value of a fixed asset at the end of its lease or at the end of its useful life.)

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:16 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:16 PM

A researcher finds that 15% of all commuters in a metropolitan area take the train to work. The researcher polls 250 people in the area and asks them whether they take the train to work. What is the number of trials for this binomial experiment?

Answer:

Number of trials are 250.

Step-by-step explanation:

A researcher finds 15% of all commuters in a metropolitan area take the train to work.

The researcher polls 250 people in the area to ask them whether they take the train to work or not.

We have tell the number of trials for this binomial experiment.

Researcher will do 250 trials to confirm whether they take the train work and this irrespective of their response.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:16 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:16 PM

Mario earned three times as much money last year as his wife Elena. The total amount that the two earned was $11,000. How much money did Mario earn?

Mario earns $8.250. Solution:
Elena = x
MArio = 3x

Equation:
x + 3x = 11,000
4x = 11,000
x = 2,750

Mario = 3x ; 3(2,750) = 8,250

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:14 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:14 PM

A movie rental store charges a membership fee of $10.00 plus $1.50 per movie rented. What is a possible domain that shows the cost to a member of renting movies? A. The domain is all integers. B. The domain is all even integers. C. The domain is all integers 0 or greater. D. The domain is all integers 10 or greater.

The domain is all integers 10 or greater. This is because the working equation for the statement is movie renting = 10 + 1.5 x(movie renting). With that equation there is a minimum of 10.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 01:07 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 01:07 PM

Wendy can wash a car twice as fast as Jason. When they work together, Wendy and Jason can wash a large van in 2 hours. How many hours would it take Jason to wash the van by himself?

X= number of hours would it take Jason to wash the van by himself.
2x=number of hours would it take Wendy to wash the van by herserlf.

we calcaulate the fraction of  work by Jason during one hour

x hours-----------------------------1 work
1 hour----------------------   fraction of work during one hour.

fraction of work during one hour=(1 hour * 1work) / x hours=1/x


we calculate the fraction of work by Wendy during one hour.
2x hours-----------------------------1 work
1 hour----------------------   fraction of work during one hour.

fraction of work during one hour=(1 hour * 1work) / 2x hours=1/2x

We can suggest this equation:
2 hours(fraction of work by Jason during one hour + fraction of work by Wendy during one hour)=1 work

2(1/x + 1/2x)=1

least common multiple=2x
2(2+1)=2x
2(3)=2x
6=2x
x=6/2
x=3

answer: 3 hours would ti take Jason to wash the van by himself.


ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:59 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:59 PM

4. A shipping company is considering which of these two boxes to use for shipping. Each box costs the same amount of money to ship, so the one with greater volume is the more cost-effective and the better one to use. Which box is the more cost-effective for the company to use? Show all your work. PLEASE HELP GUYS #Finals

The second one because the formula for volume is length times width times height so for the first box if you do 4*3*2 you would get 12 which is the volume and for the second box if you take 2.5*2*5 you'd get 25 so the second box has the greater volume meaning it's more cost effective and it is the better box

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:57 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:57 PM

In a large bag of skittles each of the 5 colors occurs with the same probability you reach in and select 2 candies, find the probability that exactly one of the candies is orange

The probablity that it is orange is 1 of out 5, or 2 out of 5 or 1 out of 2-depending on if you are saying-if you PICK 2-1 out of 5, if in general-same thing. 

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:56 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:56 PM

A home improvement store sold wind chimes for $30 each.A costumer signed up for a free membership card and recieved a 5% discount off the price.Sales tax of 5% was applied after the disscount.What was the final price of the windchime?Show your work.

5%=.05
$30 x .05 = $1.5
Take $1.5 off of the $30.
After discount, the price was $28.5.
Sales price needs to be added.
$28.5 x .05 = $1.4
$28.5 + $1.4 = $29.9
$29.9 is the final price of the  wind chime.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:55 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:55 PM

4. A shipping company is considering which of these two boxes to use for shipping. Each box costs the same amount of money to ship, so the one with greater volume is the more cost-effective and the better one to use. Which box is the more cost-effective for the company to use? Show all your work. PLEASE HELP QUICK #Finals

For a box shown in the images, to see the more cost-effective option, one has to simply compare which of the two boxes has the large volume. This can be done by multiplying the length, width, and the height to find the volume. This is shown below:

Box A:

Volume = 2 * 3 * 4 = 24 ft^3

Box B:

Volume = 2 * 5 * 2.5 = 25 ft^3

Therefore, the second box is the more cost-effective of the two.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:55 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:55 PM

Benito spent $1837 to operate his car last year. Some of these expenses are listed below. Benito's only other expense was for gasoline. If he drove 7600 miles, what was the average cost of the gasoline per mile? Operating Expenses: Expense Cost Insurance $972 Registration $114 Maintenance $105

The answer is $.085. This is the cost of the gasoline per mile. I got the answer through adding all the expenses (insurance, registration, and maintenance) which added up to $1191 and then subtracting it from $1837, which gets me $646. Lastly, I computed for the cost of gasoline per mile through dividing $646 by 7600 miles. I got .085.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:51 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:51 PM

A taco stand sells tacos for $3.25 each. The stand’s expenses for the day are $210. Define your variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the inequality. Provide your conclusion as a complete sentence.

X is the number of tacos needed to make $210.
3.25X greater than or equal to $210.
X greater than or equal to 210/3.25.
X greater than or equal to 64.6.
The stand needs to sell at least 65 tacos to make a profit.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:46 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:46 PM

Cory earns $20 for every lawn he mows and $9 for every hedge he trims. He uses the expression 20x + 9y to keep track of his earnings. Part A: Identify the coefficients and variables in the expression. (3 points) Part B: How many terms are in the expression, what are they, and how do you know? (4 points) Part C: Which term in the expression shows the total earned from trimming hedges?

Part A: 20 shows $20 which Cory earns by mowing one lawn. 9 shows $9 which he earns by trimming one hedge. x shows the number of lawns. y shows the number of hedges. Part B: There are two terms in this expression. 20x which shows the total earning of Cory by mowing lawns. 9y which shows his earning by trimming hedges. It can be judged by the description of rates explained in part A. Part C: From explanation given in Part C, we can easily see that the expression 9y is used for the total earned from trimming hedges.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:45 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:45 PM

Niki makes the same payment every two months to pay off his $61,600 loan. The loan has an interest rate of 9.84%, compounded every two months. If Niki pays off his loan after exactly eleven years, how much interest will he have paid in total? Round all dollar values to the nearest cent.

The question is an annuity question with the present value of the annuity given.
The present value of an annuity is given by PV = P(1 - (1 + r/t)^-nt) / (r/t) where PV = $61,600; r = interest rate = 9.84% = 0.0984; t = number of payments in a year = 6; n = number of years = 11 years and P is the periodic payment.
61600 = P(1 - (1 + 0.0984/6)^-(11 x 6)) / (0.0984 / 6)
61600 = P(1 - (1 + 0.0164)^-66) / 0.0164
61600 x 0.0164 = P(1 - (1.0164)^-66)
1010.24 = P(1 - 0.341769) = 0.658231P
P = 1010.24 / 0.658231 = 1534.78
Thus, Niki pays $1,534.78 every two months for eleven years.
The total payment made by Niki = 11 x 6 x 1,534.78 = $101,295.48
Therefore, interest paid by Niki = $101,295.48 - $61,600 = $39,695.48

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:43 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:43 PM

Lola bought x pencils that cost $0.25 each and y erasers that cost $0.50. She spent less than $3. Which graph represents Lola’s purchase?

Lola bought x pencils that cost $0.25 each and y erasers that cost $0.50. She spent less than $3. .
Here are some possibilities of her purchase.
=> 8 pencils = 2 dollars and 2 erasers = 1 dollars 
=> 3 erasers = 1.50 dollars and 6 pencils = 1.50 dollars.
=> 10 pencils = 2.50 dollars and 1 eraser = .50 dollars
=> 4 pencils = 1 dollars and 4 erasers = 2 dollars.
=> 2 pencils = 0.5 dollars and 5 erasers = 2.5 dollars

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:41 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:41 PM

The amount a car dealership earns for selling a car is directly proportional to the price of the car. The table shows this relationship. What is the constant of proportionality? Car price ($) (x) 20,000 30,000 40,000 Amount earned ($) (y) 1000 1500 2000

I think its 2 because if you divide 20,000 over 1000 you get 2. If you do that for the other values, you would also get 2.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:40 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:40 PM

I went to the tire store in my total was $730.98 and I am scheduled to pay $27.96 a week how many weeks total will I be paying for the tires

We know that you bought tires for $730.98
You have to pay $27.96 a week to pay off what you bought.

Divide $730.98 by $27.96 

You will pay off the $730.98 in 26 weeks.

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:39 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:39 PM

570 mL = ? oz,show work

Conversion from milliliters to ounces can be done using the following relation: 1 mL = 0.033814 ounce.

Given 570mL, we multiply it to the amount of ounces as shown in the relation. This is done below:

570 mL * (0.033814 oz / 1 mL) = 19.274 oz

ANSWERED AT 20/01/2020 - 12:38 PM


QUESTION POSTED AT 20/01/2020 - 12:38 PM