# You are shopping for jeans. city express sells 3 pairs of jeans for $61. denim planet sells 2 pairs of jeans for $73. new threads sells 4 pairs of jeans for $110. which store has the best deal?

QUESTION POSTED AT 14/02/2020 - 01:01 PM

QUESTION POSTED AT 14/02/2020 - 01:01 PM

City express has the best deal

"excepted?" I think you meant "expected."

In this problem you need to convert that "7.5%" into a decimal fraction: 0.075.

The increase in population will be 0.075 times p, the current population. You then add that to p, the current population.

But it's easier and faster to multiply p by 1.075. Thus, 1.075p is the correct answer.

In this problem you need to convert that "7.5%" into a decimal fraction: 0.075.

The increase in population will be 0.075 times p, the current population. You then add that to p, the current population.

But it's easier and faster to multiply p by 1.075. Thus, 1.075p is the correct answer.

ANSWERED AT 22/02/2020 - 11:19 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 11:19 PM

Answer: (3,20)

Step-by-step explanation:

apex

ANSWERED AT 22/02/2020 - 11:19 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 11:19 PM

The profit it's the money that you make minus the money that you sell. So

P(x) = s(x) - c(x)

P(x) = (2x) - (0.25x + 0.5)

P(x) = 2x - 0.25x - 0.5

P(x) = 1.75x - 0.5

P(x) = s(x) - c(x)

P(x) = (2x) - (0.25x + 0.5)

P(x) = 2x - 0.25x - 0.5

P(x) = 1.75x - 0.5

ANSWERED AT 22/02/2020 - 10:54 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 10:54 PM

Its dimensions are 4 and 9, or you might say this is a 4 by 9 array. We always mention the rows first and then the columns. The multiplication sentence is

4 × 9 = 36

○○○○○○○○○

○○○○○○○○○

○○○○○○○○○

○○○○○○○○○

4 × 9 = 36

○○○○○○○○○

○○○○○○○○○

○○○○○○○○○

○○○○○○○○○

ANSWERED AT 22/02/2020 - 10:49 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 10:49 PM

128 dollars. If they are 1 inch on all faces you just have to do 8 * 8 * 8 then divide by 4 to get the price

ANSWERED AT 22/02/2020 - 07:09 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 07:09 PM

The product of two constant factors six and three plus a variable im pretty sure thats it

ANSWERED AT 22/02/2020 - 07:06 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 07:06 PM

Mike sold 99 bags of caramel corn,60 bags of buttered popcorn,and 109 bags of lighted buttered corn

ANSWERED AT 22/02/2020 - 07:05 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 07:05 PM

They would be $80 dollars a video game

ANSWERED AT 22/02/2020 - 07:03 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 07:03 PM

**The total cost of the shoes were $94.86**

Work:

Step 1: 120 x .15 = 18

Step 2: 120 - 18 = 102

Step 3: 102 x 0.07 = 7.14

Step 4: 102 - 7.14 = 94.86

Hope this helps!

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:58 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:58 PM

**Answer:**

Given the statement: One pound of grapes costs $1.55.

Let x be be the cost of 3.5 pounds of grapes.

**Equivalent ratios** states that the two ratios that express the same relationship between numbers.

**Therefore, by equivalent ratio:**

then, we have;

Cross multiply the above equation; we hve

x = 5.425

**therefore, the cost of 3.5 pounds of grapes is, $5.425**

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:57 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:57 PM

**Answer: We can put any value of x to get the value of y.**

**Step-by-step explanation:**

Given: We have given an equation y = x=2/5.

To find: We need to find the order pair, which is the solution of y = x+2/5.

Solution: We know that,

y = x+2/5 is a linear equation.

**Case:1 ** If we put x = 0, then what is the value of y = ?

y = x+2/5

y = 0+2/5

y = 2/5

i.e, x = 0 and y = 2/5 or { 0, 2/5 }.

**Case:2 ** If we put x = 1, then what is the value of y = ?

y = x+2/5

y = 1+2/5

y = 7/5

i.e, x = 1 and y = 7/5 or { 1 , 7/5 }.

**Case:3 **If we put x = 2, then what is the value of y = ?

y = x+2/5

y = 2+2/5

y = 12/5

i.e, x = 2 and y = 12/5 or { 2 , 12/5}.

We can see that,**we can put any value of x to get** **the value of y**, to get an order pair.

Therefore, {0,2/5} , {1,7/5} , {2,12/5}

These are some order pairs, which makes the solution of an equation y = x+2/5.

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:53 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:53 PM

**Answer:**

Christopher bought 3.5 pounds of roasted pistachios and 2.8 pounds of raw almonds.

**Step-by-step explanation:**

From the information given, we can write the following equations:

A+P= 6.3 ①

10A+12P= 70 ②

To resolve them, we have to isolate one of the variables in the first equation and then replace that in the second equation:

A=6.3-P ③

10(6.3-P)+12P=70

63-10P+12P= 70

2P= 70-63

P= 7/2=3.5

Now, that we have found the quantity of roasted pistachios, we can replace that in equation number 3 to find the quantity of raw almonds:

A= 6.3-3.5= 2.8

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:48 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:48 PM

169=13*13

13-7=6

old area was 6*6=36

then, the lenght is 6

13-7=6

old area was 6*6=36

then, the lenght is 6

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:42 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:42 PM

They are 1,7 and 2,8 that are alternate exterior angles.

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:36 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:36 PM

The third expression is wrong

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:33 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:33 PM

The answer would be b $46.75

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:29 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:29 PM

THE ANSWER FOR YOUR QUESTION IS WHICH PAIR OF MEASURMENT IS NOT EQUIVALENT

THE CORRECT ANSWER IS D) 3 MILES, 15,480 FEET

BECAUSE 1 MILE =528O FEET

3 MILE =3*5280 = 15,840

1 YARD=3 FEET

8 YARD= 8*3= 24 FEET

1 FOOT = 12 INCHES

10 FEET=12*10=120

SO D IS NOT EQUIVALENT

HOPE THIS HELPS

THE CORRECT ANSWER IS D) 3 MILES, 15,480 FEET

BECAUSE 1 MILE =528O FEET

3 MILE =3*5280 = 15,840

1 YARD=3 FEET

8 YARD= 8*3= 24 FEET

1 FOOT = 12 INCHES

10 FEET=12*10=120

SO D IS NOT EQUIVALENT

HOPE THIS HELPS

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:28 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:28 PM

9(2z-4)

Use distributive property(Multiply 9 by 2z and -4)

**Final Answer: 18z-36**

Use distributive property(Multiply 9 by 2z and -4)

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:27 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:27 PM

**Answer:**

**Step-by-step explanation:**

**Part A) **

we know that

A serving of chicken noodle soup is cup

so by proportion

Find how many cups are servings of chicken noodle soup

**Part B) **

we know that

A serving of vegetable soup is cup

so by proportion

Find how many cups are servings of vegetable soup

**Part C)**

Find the difference

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:17 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:17 PM

25

and there must be 20 characters soooooooooo

and there must be 20 characters soooooooooo

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:16 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:16 PM

A) 4 x 25 because 25x 4 equals 100 and so does 4 x 25

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:10 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:10 PM

**Answer:**

**x - 84 = - 14**

**Where, x represent the temperature after it changes.**

**Step-by-step explanation:**

Given,

The temperature before changing = 84° F,

Let x be the new temperature after changing,

Thus, the total changes in the temperature = (x - 84)° F,

According to the question,

The temperature is decreased by 14° F,

⇒** x - 84 = - 14**

Which is the required expression for finding the temperature after it changes.

ANSWERED AT 22/02/2020 - 06:02 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 06:02 PM

The distributive property looks like this: a(b+c) = ab + bc

We're going to apply this property in reverse.

We're starting with something like this ab + bc,

two terms which share stuff in common.

And we're going to factor out the common stuff.

32 and 24 are both divisible by 8.

Rewrite 32 and 24 as 8 times something.

32*k + 24 = 8*4*k + 8*3

And now factor an 8 out of each term,

8(4*k + 3)

Hope that makes sense! :)

We're going to apply this property in reverse.

We're starting with something like this ab + bc,

two terms which share stuff in common.

And we're going to factor out the common stuff.

32 and 24 are both divisible by 8.

Rewrite 32 and 24 as 8 times something.

32*k + 24 = 8*4*k + 8*3

And now factor an 8 out of each term,

8(4*k + 3)

Hope that makes sense! :)

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:58 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:58 PM

A. 2 shirts, $ 20 each....each on sale for 50% off....so ur paying $ 20 for 2 shirts

B. 2 shirts, $ 20 each....$ 10 off.....so ur paying $ 30 for 2 shirts

C. $ 20 shirt...second shirt 0.25(20) = $ 5...so ur paying $ 25 for 2 shirts

D. 2 shirts...$ 20 each....30% discount = 0.70(20) = $ 14, 20% discount =

0.80(20) = $ 16...so ur paying (16 + 14) = $ 30 for 2 shirts

So the purchase with most financial responsibility is A

B. 2 shirts, $ 20 each....$ 10 off.....so ur paying $ 30 for 2 shirts

C. $ 20 shirt...second shirt 0.25(20) = $ 5...so ur paying $ 25 for 2 shirts

D. 2 shirts...$ 20 each....30% discount = 0.70(20) = $ 14, 20% discount =

0.80(20) = $ 16...so ur paying (16 + 14) = $ 30 for 2 shirts

So the purchase with most financial responsibility is A

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:56 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:56 PM

I believe the correct answer from the choices listed above is option D. The expression that could be used to determine the average rate at which the object falls during the first 3 seconds of its fall would be (h(3)-h(0))/3. Average rate can be calculated by the general formula:

Average rate = (change in y-axis) / (change in x-axis)

In this case,

Average rate = (change in height) / (change in time)

Average rate = (change in y-axis) / (change in x-axis)

In this case,

Average rate = (change in height) / (change in time)

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:48 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:48 PM

The expression would be 32+3x where x represents the cost of each shirt. If the shirts were $9 each max would have spent $59

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:19 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:19 PM

4(3d + 2c) + 12........c = -5, d = 2

time to sub

4((3(2) + 2(-5)) + 12 =

4(6 - 10) + 12 =

4(-4) + 12 =

-16 + 12 =

- 4 <===

time to sub

4((3(2) + 2(-5)) + 12 =

4(6 - 10) + 12 =

4(-4) + 12 =

-16 + 12 =

- 4 <===

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:18 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:18 PM

The answer is 5 months.

ANSWERED AT 22/02/2020 - 05:01 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 05:01 PM

A ver cómo no se pero dale yo sé que puedes

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:56 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:56 PM

6 if you divide it out

ANSWERED AT 22/02/2020 - 04:54 PM

QUESTION POSTED AT 22/02/2020 - 04:54 PM