# You have four credit cards. Each has a balance of $950.00, but their credit limits are $1,200.00, $2,200.00, $2,400.00, and $3,000.00. Paying off and closing which card would decrease your debt ratio?

QUESTION POSTED AT 22/01/2020 - 02:11 AM

QUESTION POSTED AT 22/01/2020 - 02:11 AM

$1,200.00 limit is the answer

1) 75

2) 192 cm^3

3) 1800 cm^2

4) 19/20

5) 60 cm

2) 192 cm^3

3) 1800 cm^2

4) 19/20

5) 60 cm

ANSWERED AT 21/02/2020 - 09:17 AM

QUESTION POSTED AT 21/02/2020 - 09:17 AM

1 inch equals 2.54 centimeters. Can you work out from here ?

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:22 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:22 PM

Answer: The answer is $58.53

Step-by-step explanation:

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:21 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:21 PM

I have no idea tbh. I will try to find how to do it and help you!

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:14 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:14 PM

Divide the APR by 360 days and multiply it by 30 days to get the monthly interest. Each loan is usually secured by the car you bought. So we will use the secured APR.

8. Average rating secured apr: 5.85% divide by 360 multiply by 30: 0.4875% monthly rate

Cost of car: 19,725 ; sales tax: 4.75% ; down payment: 2,175

19,725 x 1.0475 = 20,661.94 - 2,175 = 18,486.94 loan amount

18,486.94 x 0.4875% = 90.12 accrued interest for the 1st month.

9. Excellent rating secured apr: 4.80% divide by 360 multiply by 30: 0.40% monthly rate

Cost of car: 15,867 ; sales tax: 5.25% ; down payment: 10% of total cost

15,867 x 1.0525 = 16,700.02 x 90% = 15,030.02 the principal balance at the start of the loan.

10. Fair rating secured apr: 7% divide by 360 multiply by 30: 0.5833% monthly rate

Cost of new car: 19,072 ; sales tax: 4.5% ; down payment: 1,200

Cost of used car: 15,365; sales tax: 4.5% ; down payment: 1,200

19,072 x 1.045 = 19,930.24 - 1,200 = 18,730.24

18,730.24 x 0.5833% = 109.25 accrued interest

15,365 x 1.045 = 16,056.43 - 1,200 = 14,856.43

14,856.43 x 0.5833% = 86.66 accrued interest

109.25 - 86.66 = 22.59 is the difference in interest accrued by the end of the first month.

8. Average rating secured apr: 5.85% divide by 360 multiply by 30: 0.4875% monthly rate

Cost of car: 19,725 ; sales tax: 4.75% ; down payment: 2,175

19,725 x 1.0475 = 20,661.94 - 2,175 = 18,486.94 loan amount

18,486.94 x 0.4875% = 90.12 accrued interest for the 1st month.

9. Excellent rating secured apr: 4.80% divide by 360 multiply by 30: 0.40% monthly rate

Cost of car: 15,867 ; sales tax: 5.25% ; down payment: 10% of total cost

15,867 x 1.0525 = 16,700.02 x 90% = 15,030.02 the principal balance at the start of the loan.

10. Fair rating secured apr: 7% divide by 360 multiply by 30: 0.5833% monthly rate

Cost of new car: 19,072 ; sales tax: 4.5% ; down payment: 1,200

Cost of used car: 15,365; sales tax: 4.5% ; down payment: 1,200

19,072 x 1.045 = 19,930.24 - 1,200 = 18,730.24

18,730.24 x 0.5833% = 109.25 accrued interest

15,365 x 1.045 = 16,056.43 - 1,200 = 14,856.43

14,856.43 x 0.5833% = 86.66 accrued interest

109.25 - 86.66 = 22.59 is the difference in interest accrued by the end of the first month.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 11:06 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 11:06 PM

6x-5=4x+9

6x=4x+14

2x=14

x=7

6x=4x+14

2x=14

x=7

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:52 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:52 PM

Fiarview

6:5=11

330=11 units

divide by 11

30=1 unit

boys=6 unit

30 times 6=180 boys in fiarview

salem

4:5=9

360=9 units

divide by 9

40=1unit

boy=4 unit

40 times 4=160

add total boys

180+160=340 boys

6:5=11

330=11 units

divide by 11

30=1 unit

boys=6 unit

30 times 6=180 boys in fiarview

salem

4:5=9

360=9 units

divide by 9

40=1unit

boy=4 unit

40 times 4=160

add total boys

180+160=340 boys

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:50 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:50 PM

1250 skiers bought season passes

2500 snowboarders bought season passes

2500 snowboarders bought season passes

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:45 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:45 PM

4 pieces of pottery

2 hours

4:2 simplify ratios (divide by G.C.F.)

4:2 =2:1

2 hours

4:2 simplify ratios (divide by G.C.F.)

4:2 =2:1

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:43 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:43 PM

327243:2187 or 327243to2187 or 327243/2187

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:37 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:37 PM

60% of 20 is 12 because .60×20 is 12.

Since it is 60%**off**, we subtract.

Subtract 12 from 20 and you'll get 8.

Leila paid $8!

Since it is 60%

Subtract 12 from 20 and you'll get 8.

Leila paid $8!

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:37 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:37 PM

The book owner must need 12 more books to have the same ratio of fiction books because 9+6=15 and 27-15=12

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:33 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:33 PM

The DVD is 10% off because 20x90%=18

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:24 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:24 PM

58 decreased by 80% = 58 x 20% = 11.6

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:20 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:20 PM

Answer:5.3

Step-by-step explanation:

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:20 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:20 PM

Exp = log (total/principal) / n*years

where n is compounding periods per year (2)

exp = log (2,835.48 / 2,310.72) / 2 * 5

exp = log( 1.2270980474 ) / 10

exp = 0.088879265045 / 10

exp = 0.0088879265045

rate = (10^exp -1) * n

rate = 1.0206760553 -1 * n

rate = .0206760553 * 2

rate = 0.0413521106

rate = 4.13521106 %

Use this calculator to check it:

http://www.1728.org/compint.htm

where n is compounding periods per year (2)

exp = log (2,835.48 / 2,310.72) / 2 * 5

exp = log( 1.2270980474 ) / 10

exp = 0.088879265045 / 10

exp = 0.0088879265045

rate = (10^exp -1) * n

rate = 1.0206760553 -1 * n

rate = .0206760553 * 2

rate = 0.0413521106

rate = 4.13521106 %

Use this calculator to check it:

http://www.1728.org/compint.htm

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:19 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:19 PM

**Answer:**

Interest earned=$ 1722.24

New Balance of account=$6922.24

**Step-by-step explanation:**

An account earns simple interest.

$5200 at 7.36% for 54 months.

The principal account (P) =$5200

R=7.36%

T=54 months=54/12 year=4.5 year.

Hence, simple interest(I) is calculated as:

**Hence, interest earned=$ 1722.24**

Hence, the new balance of the account is:

P+I

=5200+1722.24

=$ 6922.24.

**Hence new balance of account=$ 6922.24**

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:17 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:17 PM

The correct answers are:

A

B

G

It's because the ratio is 5:2. 250:100 is the same thing when you multiply 5:2 by 50, hence A is correct.

10 to 4 is also correct because 10 to 4 is the same as 10:4, and the original ratio is 5:2. You just have to multiply the ratio by 2 to get 10:4, and they're still equivalent.

G is also correct because 50 to 20 is the same as 50:20, and when you divide that by 10, you get 5:2, which is the same ratio.

A

B

G

It's because the ratio is 5:2. 250:100 is the same thing when you multiply 5:2 by 50, hence A is correct.

10 to 4 is also correct because 10 to 4 is the same as 10:4, and the original ratio is 5:2. You just have to multiply the ratio by 2 to get 10:4, and they're still equivalent.

G is also correct because 50 to 20 is the same as 50:20, and when you divide that by 10, you get 5:2, which is the same ratio.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:15 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:15 PM

If 1 cent cost 2.5 gallons ;

1 gallon equals 0.4 (1÷2.5)

therefore 27360 gallons is equal to 10,944,(27360×0.4).

1 gallon equals 0.4 (1÷2.5)

therefore 27360 gallons is equal to 10,944,(27360×0.4).

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:11 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:11 PM

15 - 1 = x thats the answer to the problem thats how you can have the answer

ANSWERED AT 20/02/2020 - 09:41 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 09:41 PM

You need to set up a proportion: 2/3=6/x then you need to cross multiply and get 2x=18 after that your last step is to solve this one-step equation, so the answer to your question is x=9 or 9 cups of flour

ANSWERED AT 20/02/2020 - 01:41 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 01:41 PM

Part (A):

Part (B): Depends on what you mean by "different kind". If "kind" means "suit", well that's impossible, because there are only 4 suits so at least two of the cards must match suit.

Part (B): Depends on what you mean by "different kind". If "kind" means "suit", well that's impossible, because there are only 4 suits so at least two of the cards must match suit.

ANSWERED AT 20/02/2020 - 01:16 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 01:16 PM

1. which type of debt is most often secured?

a. mortgage

2. A(n) _____ is considered unsecured debt

d. credit card

3. you (or your parents) are purchasing a car for $18,965 plus 6.25% sales tax. The down payment is $1,500. What is the difference in the accured in interest at the end of the first month between the average and the excellent credit ratings?

Excellent secured APR: 3.95% = 0.3291% for 1 month

Average secured APR: 4.90% = 0.4083% for 1 month

18,965 x 1.0625 = 20,150.31 - 1,500 dp = 18,650.31 * (0.4083%-0.3291%) = 18,650.31 * 0.0792% = 1,477/10 / 100% = 14.77 nearest to Choice C 14.47.

4. you (or your parents) purchase a car for $28,125 plus 7.5% sales tax. The down payment is $3,125. You have a fair credit rating. What is your new principal balance at the beginning of the second month if you pay $529.79 at the end of the first month?

Fair secured apr: 5.60% = 0.4666% for 1 month

28,125 x 1.075 = 30,234.38 - 3125 = 27,109.38

27,109.38 x 1.004666 = 27,235.87 - 529.79 = 26,706.08 nearest to Choice A. 26,706.14

a. mortgage

2. A(n) _____ is considered unsecured debt

d. credit card

3. you (or your parents) are purchasing a car for $18,965 plus 6.25% sales tax. The down payment is $1,500. What is the difference in the accured in interest at the end of the first month between the average and the excellent credit ratings?

Excellent secured APR: 3.95% = 0.3291% for 1 month

Average secured APR: 4.90% = 0.4083% for 1 month

18,965 x 1.0625 = 20,150.31 - 1,500 dp = 18,650.31 * (0.4083%-0.3291%) = 18,650.31 * 0.0792% = 1,477/10 / 100% = 14.77 nearest to Choice C 14.47.

4. you (or your parents) purchase a car for $28,125 plus 7.5% sales tax. The down payment is $3,125. You have a fair credit rating. What is your new principal balance at the beginning of the second month if you pay $529.79 at the end of the first month?

Fair secured apr: 5.60% = 0.4666% for 1 month

28,125 x 1.075 = 30,234.38 - 3125 = 27,109.38

27,109.38 x 1.004666 = 27,235.87 - 529.79 = 26,706.08 nearest to Choice A. 26,706.14

ANSWERED AT 20/02/2020 - 01:07 PM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 01:07 PM

If you want to find what the percent of 78 out of 200 is then divide 78 by 200 and you'll get .39 which is 39% . Not sure If this is what you were asking though

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:55 AM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:55 AM

**Answer:**

45.25%

**Step-by-step explanation:**

ANSWERED AT 20/02/2020 - 10:01 AM

QUESTION POSTED AT 20/02/2020 - 10:01 AM

With some assistance they can pour 4 quarts into the gallon container to understand that 4 quarts are equal to 1 gallon. Since there are 2 pints in a quart, there are 8 pints in a gallon. Since there are 2 cups to a pint, there are 16 cups in a gallon.

ANSWERED AT 19/02/2020 - 12:28 PM

QUESTION POSTED AT 19/02/2020 - 12:28 PM

7 divided by 10 then subtract 100% =30

ANSWERED AT 19/02/2020 - 12:01 PM

QUESTION POSTED AT 19/02/2020 - 12:01 PM

Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.

If the credit card balance was $456.79 and the company assessed a 1.5% finance charge, then the finance charge resulted in a charge of $6.85, so the new balance would be $463.64.

If the credit card balance was $456.79 and the company assessed a 1.5% finance charge, then the finance charge resulted in a charge of $6.85, so the new balance would be $463.64.

ANSWERED AT 19/02/2020 - 11:45 AM

QUESTION POSTED AT 19/02/2020 - 11:45 AM

C would be the answer

ANSWERED AT 19/02/2020 - 10:42 AM

QUESTION POSTED AT 19/02/2020 - 10:42 AM

$16/$20 = x%/100% (in a proportion)

Cross-multiply

1600 = 20x

Divide 1600 by 20

x = 80

80%/100%

Because you know the price decreased, you subtract 80 from 100 to find your answer

100 - 80 = 20% decrease in price

Hope this helps!

Cross-multiply

1600 = 20x

Divide 1600 by 20

x = 80

80%/100%

Because you know the price decreased, you subtract 80 from 100 to find your answer

100 - 80 = 20% decrease in price

Hope this helps!

ANSWERED AT 19/02/2020 - 10:31 AM

QUESTION POSTED AT 19/02/2020 - 10:31 AM