A certain alloy contains 5.25% copper. How much copper is there in a piece weighing 200 pounds?

QUESTION POSTED AT 06/12/2019 - 02:08 PM

Answered by admin AT 06/12/2019 - 02:08 PM

0.0525
The percent sign means divide. So you just move the decimal over two places to the left
.To find the percentage, we multiply this 'decimal' form of the percent by 200.
0.0525*200 = 10.5
The 200-pound piece of alloy contains 10-1/2 pounds of copper.

Post your answer

Related questions

How many ounces of trail mix are in a bag that weighs 0.681 kilograms? Input only numeric values. (1 pound = 0.454 kg and 1 pound = 16 ounces)

.681kg/1bag x 1lb/.454kg x 16oz/1lb = 24oz/1bag

ANSWERED AT 28/01/2020 - 12:41 AM


QUESTION POSTED AT 28/01/2020 - 12:41 AM

A pound of popcorn is popped for a class party. The popped corn is put into small popcorn boxes that each hold 120 popped kernels. There are 1,450 kernels in a pound of unpopped popcorn. If all the boxes are filled except for the last box, how many boxes are needed and how many popped kernels are in the last partially filled box?

Answer:

13 boxes, in last box 10 kernels.

Step-by-step explanation:

There are 1450 kernels in a pound.

Each box hold 120 popped kernels

Let 'n' number of boxes have been filled with 1450 kernels and 120 popped kernels in each box.

Therefore, equation will be 120x = 1450

                                         x = \frac{1450}{120}

                                           = 12\frac{1}{12} boxes

By this answer we understand that 12 boxes have been filled and \frac{1}{12} part of the last box was filled.

Now number of popcorn kernels in 12 boxes = 12 × 120 = 1440

Remaining kernels for the last box = 1450 - 1440 = 10 kernels

Therefore, 13 boxes required and 13th box  will have 10 kernels.

ANSWERED AT 28/01/2020 - 12:40 AM


QUESTION POSTED AT 28/01/2020 - 12:40 AM

Over the first five years of owning her car, Gina drove about 12,200 miles the first year, 16,211 miles the second year, 12,050 the third year, 11,350 the fourth year, and 13,325 the fifth year. Find the mean, median, and mode of this data.

12200,16211,12050,11350,13325
Median =12050 (middle term)
Mean= (12200+16211+12050+11350+13325)/5
Mean= 13027.2
Mode= Not available in this case because mode is the most repeated value in set of data.in this data all the values are different

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:38 PM


QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:38 PM

Joe has some pocket money he spends a third of it he has 6 pounds left how much pocket money did he have

He has 9 pounds because a third of 9 pounds is 3 and 9 - 3 = 6

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:36 PM


QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:36 PM

Michael weighed 186 pounds. His doctor put him on a diet which enabled him to lose 3 pounds per month. What was his weight after 7 months on the diet?

His weight will be 165 pounds.
186- (3 x 7)= 165 pounds 

ANSWERED AT 27/01/2020 - 12:46 AM


QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 12:46 AM

How many pounds of nuts selling for $9 per lb and raisins selling for $3 per lb should a person combine to obtain 60 lb of a trail mix selling for $5 per lb

Let n be the number of lbs of nuts.
Let r be the number of lbs of raisins.
9n + 3r = 60 * 5 = 300 .............(1)
n + r = 60
n = 60 - r ...............(2)
Plugging the expression for n in (2) into (1) we get:
9(60 - r) + 3r = 300
which expands to:
540 - 9r + 3r = 300 .............(3)
Simplifying and rearranging (3) we get:
-6r = -240
Therefore r, the weight of raisins = 40 lbs
and the weight of nuts is 60 - 40 = 20 lbs

ANSWERED AT 26/01/2020 - 11:52 PM


QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 11:52 PM

A saleswomen sells a dried fruit mixture for $5.7 per pound and nuts for $14.55 per pound. She wants to blend the two to get a 10 pound mixture that she will sell for $9.24 per pound. How much should she use? to get a 10 pound mixture she should use __ lb of fruit mixture and __ lb of nuts.

Let the fruit mixture of $5.7 per pound be for x pounds.

The nut of $14.55 per pound would then be:   (10 -x).

Since the total blend of both = 10 pounds, selling for $9.24 per pound.

cost of 1st type + cost of second type = Total cost of blend mixture

5.7*x  +    14.55*(10 - x) = 9.24*10

5.7x + 145.5 - 14.55x = 92.4

5.7x - 14.55x = 92.4 - 145.5

-8.85x = -53.1

x =  -53.1/-8.85

x = 6

The other  will be (10 -x) = 10 - 6 = 4.  

She should use 6 lb of fruit mixture and 4 lb of nuts. 

ANSWERED AT 26/01/2020 - 10:37 PM


QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 10:37 PM

A board that measures 3/4 feet long is cut into 6 equal pieces. What is the length of each piece?

1.5 inches. just do 9 divided by 6

ANSWERED AT 26/01/2020 - 10:33 PM


QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 10:33 PM

How much would $200 invested at 6% interest compounded annually be worth after 5 years? round your answer to the nearest cent.

Formula for compound interest

Amount, A = P(1 + r)ⁿ

P= Principal = $200,  r = rate = 6% = 0.06,  n = number of years = 5

Amount, A  = 200(1 + 0.06)⁵

                     = 200*(1.06)⁵

                     = 267.645..

So it would be worth ≈ $267.65 after 5 years of compounding.

ANSWERED AT 26/01/2020 - 09:53 PM


QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 09:53 PM

Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. what is the price per pound of the trail mix?

1 lb of cranberries at $4 per lb = $4.00
4 lbs of almonds at $5.00 per lb = $20.00

so we have 5 lbs of trail mix for $24.00
24.00/5 = $4.80 per lb

ANSWERED AT 26/01/2020 - 09:50 PM


QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 09:50 PM

A fabric store cut 2,160 inches of ribbon into 12 pieces. how many yards long was each piece?

2160 inches into 12 pieces.

12 pieces = 2160 inches.

1 piece = 2160 / 12 = 180 inches.

But 12 inches = 1 foot, 3 feet = 1yard

3*12 = 36 inches = 1yard.


36 inches = 1yard.

180 inches =  180/36 = 5 yards.

Each piece was 5 yards long.

ANSWERED AT 26/01/2020 - 12:22 AM


QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 12:22 AM

Write a function rule that gives the total cost c(p) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Answer: The function rule that gives the total cost is given by

C(p)=0.42p

Step-by-step explanation:

Let the number of pounds of sugar be 'p'.

Let the total cost would be C(p).

Cost of each pound = $0.42

So, the function rule would be

C(p)=0.42p

Hence, the function rule that gives the total cost is given by

C(p)=0.42p

ANSWERED AT 26/01/2020 - 12:19 AM


QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 12:19 AM

If mr johnsoncan lift 14 1/2 pounds od groceries and his eldest son can lift 3 times this amount how much pounds his son can lift

If his son can lift three times as much weight, you'd have to multiply the amount Mr. Johnson can by three. If he can lift 14.5 pounds, that amount multiplied by three is 43.5 pounds.

ANSWERED AT 25/01/2020 - 08:40 PM


QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 08:40 PM

A company did a quality check on all the packs of nuts it manufactured. Each pack of nuts is targeted to weigh 18.25 oz. A pack must weigh within 0.36 oz of the target weight to be accepted. What is the range of rejected masses, x, for the manufactured nuts?

The minimum accepted mass is 18.25 - 0.36 = 17.89 oz
The maximum accepted mass is 18.25 + 0.36 = 18.61 oz

So the range of rejected mass is x < 17.89 U x > 18.61

ANSWERED AT 25/01/2020 - 03:49 PM


QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 03:49 PM

What is the probability that a random batch of 200 vaccines contains at least 2 ineffective vaccines?

The probability for this would be 2/200

ANSWERED AT 25/01/2020 - 03:46 PM


QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 03:46 PM

The weights of 1,000 men in a certain town follow a normal distribution with a mean of 150 pounds and a standard deviation of 15 pounds. from the data, we can conclude that the number of men weighing more than 165 pounds is about , and the number of men weighing less than 135 pounds is about .

Okay let's write everything we know:

n = 1000
σ = 15
μ = 150
 

Now let's draw the normal distribution (look at picture all the way on the bottom of this post)

We can observe that 165 and 135 are both 15 away from 150. That means that 165 and 135 are one standard deviation from the mean. You should be familiar with 68–95–99.7% rule. It tells us that the probability of someone being between one standard deviation or in our case between 135<x<165 pounds is 68%.
For two standard deviation is 95%, and for three is 99.7%.

Now we know that 68% of people are between 135<x<165. That means that 32% of a 1000 men are either more than 165 pounds or less than 135 pounds.

So 320 men weigh more than 165 or less than 135.
We divide that (we can because normal distribution is even) and get
About 160 men that weigh more than 165
About 160 men that weigh less than 135

More accurate would be 158.66 men for both, because we used 68% instead of more correct 68.27%



There's a site where you can test your answers on an online calculator:

 http://homepage.stat.uiowa.edu/~mbognar/applets/normal.html

ANSWERED AT 25/01/2020 - 03:29 PM


QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 03:29 PM

How you convert pounds to ounces

Step-by-step explanation: To convert pounds into ounces, we need to start with a conversion factor for pounds and ounces which is 16 ounces = 1 pound.

Next, since we are going from a larger unit "pounds" to a smaller unit "ounces" we will multiply the pounds by our conversion factor.

Finally, our product will be our answer.

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/6465435#readmore

ANSWERED AT 25/01/2020 - 02:51 PM


QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 02:51 PM

A store sells raisins at $2 per pound. How much would 4 pounds of raisins cost? A.$4 B. $8 C.$12 D.$20

Raisins are sold for $2 a pound.  

If you want to figure out how much 4 pounds of raisins would cost, you should multiply the cost per pound ($2) by the number of pounds that you are purchasing (4).

$2 * 4 = $8

Therefore, 4 pounds of raisins would cost B. $8.

ANSWERED AT 25/01/2020 - 02:42 PM


QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 02:42 PM

Desmond bought a 70 foot roll of copper wire for $14.70.What is the price per foot? A. $0.21 per foot B. $0.47 per foot C. $2.10 per foot D. $4.70 per foot

You simply divide $14.70 by 70, because you want to find out how much each foot COSTS, so the correct answer is A. $0.21 per foot

ANSWERED AT 25/01/2020 - 02:42 PM


QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 02:42 PM

How many whole sandwiches can be made with 3 pounds of turkey if each sandwich has 5 ounces of turkey on it? 4 6 9 10

Answer:

9 whole sandwiches can be made

Step-by-step explanation:

As we know 1 pound = 16 ounces

Therefore,  3 pounds = 16 × 3 = 48 ounces

There are 48 ounces (3 pounds) of turkey.

In each sandwich turkey is used = 5 ounces

48 ounces turkey is used = 48 ÷ 5  = 9.6 ≈ 9

9 whole sandwiches can be made with 3 pounds of turkey.

ANSWERED AT 25/01/2020 - 02:16 PM


QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 02:16 PM

The number of milligrams of a certain medicine a veterinarian gives to a dog varies directly with the weight of the dog. If the veterinarian gives a 30-pound dog 3/5 milligram of the medicine, which equation relates the weight, w, and the dosage, d? A. d=1/50w B. d=3/5w C. d=18w D. d=50w

Answer:

Option A is correct

d = \frac{1}{50}w

Step-by-step explanation:

Direct variation says that:

y \propto x then;

the equation is in the form of

y=kx, where k is the constant of variation

As per the statement:

The number of milligrams of a certain medicine a veterinarian gives to a dog varies directly with the weight of the dog.

Here, w represents the weight and d represents the dosage

then ,by definition of direct variation we have;

d =kw         .....[1]

It is also given that if the veterinarian gives a 30-pound dog 3/5 milligram of the medicine

⇒w = 30 pound and d = 3/5 milligram

Substitute in [1] we have;

\frac{3}{5} = 30k

Multiply both sides by 5 we have;

3 = 150k

Divide both sides by 150 we have;

\frac{3}{150}=k

Simplify:

k = \frac{1}{50}

d = \frac{1}{50}w

therefore, equation relates the weight, w, and the dosage, d is:

d = \frac{1}{50}w

ANSWERED AT 24/01/2020 - 10:56 PM


QUESTION POSTED AT 24/01/2020 - 10:56 PM

Two forces with magnitudes of 100 and 50 pounds act on an object at angles of 50° and 160°, respectively. Find the direction and magnitude of the resultant force

The resultant force is the sum of all forces positioned at different directions and placed in a specific angle. In this case, we can take the short way to answer this problem. we use the calculator and shift the mode to complex to add 100<50 and 50<160. the answer is 95.29<79.54. The magnitude is 95.29 pounds and the angle is 79.54°.

ANSWERED AT 24/01/2020 - 10:51 PM


QUESTION POSTED AT 24/01/2020 - 10:51 PM

Two forces with magnitudes of 100 and 50 pounds act on an object at angles of 50° and 160°, respectively. Find the direction and magnitude of the resultant force. Round to two decimal places in all intermediate steps and in your final answer.

The resultant force is the sum of all forces positioned at different directions and placed in a specific angle. In this case, we can take the short way to answer this problem. we use the calculator and shift the mode to complex to add 100<50 and 50<160. the answer is 95.29<79.54. The magnitude is 95.29 pounds and the angle is 79.54°.

ANSWERED AT 24/01/2020 - 10:50 PM


QUESTION POSTED AT 24/01/2020 - 10:50 PM

A moving company charges $0.70 per pound for a move from New York to Florida. A family estimates that their belongings weigh about 5 tons. About how much would it cost the family to move from New York to Florida

First, how many pounds are equal to 1 ton?  2000

Then, $0.70 x 2000 pounds

So, the cost to move is $1,400

Yep. It's that simple. :)

ANSWERED AT 24/01/2020 - 06:03 PM


QUESTION POSTED AT 24/01/2020 - 06:03 PM