Faye is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 14 daises. Each vase costs faye 3.00$. Let C be the total cost of the arrangement and d be the cost of 1 daisy.Which equation should Faye use to find the total cost of each arrangement.

QUESTION POSTED AT 16/04/2020 - 06:22 PM

Answered by admin AT 16/04/2020 - 06:22 PM

3+14d=C

14 daisies in each arrangement, plus the cost of the vase ($3.00)
Post your answer

Related questions

Find the six arithmetic means between 1 and 29.

QUESTION POSTED AT 02/06/2020 - 01:36 AM

How do you factor the second equation?

QUESTION POSTED AT 02/06/2020 - 01:31 AM