# Trevor paints 1/6 of the fence surrounding his farm each day. How many days will it take him to paint 3/4 of the fence?

QUESTION POSTED AT 06/12/2019 - 02:57 PM

QUESTION POSTED AT 06/12/2019 - 02:57 PM

Trevor paints 1/6 of the fence surrounding his farm each day. How many days will it take him to paint 3/4 of the fence?
1/6= 0.167 per day

0.1667 So in one day Trevor can paint almost 17% of the fence.

3/4 = 0.75 days=?

0.75 / 0.17 = 4.4

Hence Trevor can paint the surrounding fence of the farm in 4 days, 75% completion.

0.1667 So in one day Trevor can paint almost 17% of the fence.

3/4 = 0.75 days=?

0.75 / 0.17 = 4.4

Hence Trevor can paint the surrounding fence of the farm in 4 days, 75% completion.

5yards by 5 yards... i think

ANSWERED AT 28/01/2020 - 01:08 AM

QUESTION POSTED AT 28/01/2020 - 01:08 AM

**Answer:**

hours.

**Step-by-step explanation:**

We have been given that a painter takes 2 3/5 hours to paint a wall. We are asked to find the time taken by painter to paint 8 walls.

To find time taken by painter to paint 8 walls, we will multiply time taken to paint one wall by 8 as:

First of all, we will convert our given mixed fraction into improper fraction as shown below:

**Therefore, the painter will take hours to paint 8 walls.**

ANSWERED AT 28/01/2020 - 01:06 AM

QUESTION POSTED AT 28/01/2020 - 01:06 AM

**Answer: Second option is correct.**

**Step-by-step explanation:**

Since we have given that

Let the width of corral be 'w'.

Let the length of corral be 'w+20'

Perimeter of corral = 130 m

As we know the formula for "**Perimeter**":

so, width of corral = 30 m

Length of corral = 30+20 = 50 m

**Hence, Second option is correct.**

ANSWERED AT 28/01/2020 - 01:01 AM

QUESTION POSTED AT 28/01/2020 - 01:01 AM

The correct answer here is **2/3**

That is because 7 doubled is 14 and 7 multiplied by 3 is 21.

That is because 7 doubled is 14 and 7 multiplied by 3 is 21.

ANSWERED AT 28/01/2020 - 12:46 AM

QUESTION POSTED AT 28/01/2020 - 12:46 AM

They sold an average of 79 pies a day

ANSWERED AT 28/01/2020 - 12:37 AM

QUESTION POSTED AT 28/01/2020 - 12:37 AM

1.

B becacause is the only with logic

2.

A because it is imposible to r = s

B becacause is the only with logic

2.

A because it is imposible to r = s

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:59 PM

QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:59 PM

This is impossible to determine because you have not given the initial size of the parasite and have not provided the known growth rate.

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:56 PM

QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:56 PM

**Answer:**

4.8

**Step-by-step explanation:**

Simply Put This in Calculator

0.5 In / 0.1455

0.5 In = -0.693147180559945309417232121455818

In(0.5) / 0.1455 = __-4.76__389814811783182777816640650046

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:56 PM

QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:56 PM

Honestly they are all the same but im pretty sure its B)

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:42 PM

QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:42 PM

I think the best answer would be letter B. Y= 20x and Y= 30x+120. So by calculating it through substitution you will come up to 20x = 30x+120. By simplifying the equation it will give you an answer of 12 days.

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:28 PM

QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:28 PM

Y = 1/6x + 4....the slope here is 1/6. A perpendicular line will have a negative reciprocal slope. All that means is " flip " the slope and change the sign.

So the slope of a perpendicular line will be -6/1 or just -6...see how I flipped the slope and changed the sign.

So the slope of a perpendicular line will be -6/1 or just -6...see how I flipped the slope and changed the sign.

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:24 PM

QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:24 PM

Let's start with part B. if it was originally 10 cm tall and it goes up 0.5 cm. each day, then we know that to go up one cm it needs two days. With that information we can say that 8*2 = 16. So it needs 17 days to go up 8.5 cm which would make it 18.5 cm tall.

ANSWERED AT 27/01/2020 - 11:22 PM

QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 11:22 PM

I believe it's B.
If I'm wrong tell me so I can see what I did wrong.

ANSWERED AT 27/01/2020 - 01:39 AM

QUESTION POSTED AT 27/01/2020 - 01:39 AM

Group A:

1 dot at 9: 1 x 9 = 9

7 dots at 10: 7 x 10 = 70

8 dots at 15: 8 x 15 = 120

8 dots at 17: 8 x 17 = 136

6 dots at 19: 6 x 19 = 114

Mean: (9+70+120+136+114) / (1+7+8+8+6) = 449/30 = 14.97

Group B:

6 dots at 10: 6 x 10 = 60

5 dots at 14: 5 x 14 = 70

6 dots at 18: 6 x 18 = 108

5 dots at 25: 5 x 25 = 125

4 dots at 28: 4 x 28 = 112

4 dots at 29: 4 x 29 = 116

mean: (60+70+108+125+112+116) / (6+5+6+5+4+4) = 591 / 30 = 19.70

The group that has a lower mean age of painting students is Group A. Its mean is 14.97 or 15 years of age.

1 dot at 9: 1 x 9 = 9

7 dots at 10: 7 x 10 = 70

8 dots at 15: 8 x 15 = 120

8 dots at 17: 8 x 17 = 136

6 dots at 19: 6 x 19 = 114

Mean: (9+70+120+136+114) / (1+7+8+8+6) = 449/30 = 14.97

Group B:

6 dots at 10: 6 x 10 = 60

5 dots at 14: 5 x 14 = 70

6 dots at 18: 6 x 18 = 108

5 dots at 25: 5 x 25 = 125

4 dots at 28: 4 x 28 = 112

4 dots at 29: 4 x 29 = 116

mean: (60+70+108+125+112+116) / (6+5+6+5+4+4) = 591 / 30 = 19.70

The group that has a lower mean age of painting students is Group A. Its mean is 14.97 or 15 years of age.

ANSWERED AT 26/01/2020 - 11:48 PM

QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 11:48 PM

The absolute change is the difference: 6.88 - 7.25 = -0.37

The rate of change is that divided by the originalprice x 100

Ratre of change: (-0.37/7.25 )*100 = -4.93%

The rate of change is that divided by the originalprice x 100

Ratre of change: (-0.37/7.25 )*100 = -4.93%

ANSWERED AT 26/01/2020 - 11:44 PM

QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 11:44 PM

1.5 inches. just do 9 divided by 6

ANSWERED AT 26/01/2020 - 10:33 PM

QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 10:33 PM

Hi the equation for the telepathic theory should be an intruiging volume in which the substitute on the temperates has an impact on physics which causes and explosion

ANSWERED AT 26/01/2020 - 10:31 PM

QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 10:31 PM

15 because theirs 15 characters in my name

ANSWERED AT 26/01/2020 - 10:30 PM

QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 10:30 PM

Multiply the numerators and the denominators

1 x 3 = 3

3 x 4 = 12

3/12

Both can be divided by 3

3/3 = 1

12/3 = 4

1/4

1 x 3 = 3

3 x 4 = 12

3/12

Both can be divided by 3

3/3 = 1

12/3 = 4

1/4

ANSWERED AT 26/01/2020 - 10:27 PM

QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 10:27 PM

N = 96 - 3d

63 = 96 - 3d

3d = 96 - 63

3d = 33

d = 33/3

d = 11.

He had been eating it for 11 days.

63 = 96 - 3d

3d = 96 - 63

3d = 33

d = 33/3

d = 11.

He had been eating it for 11 days.

ANSWERED AT 26/01/2020 - 09:37 PM

QUESTION POSTED AT 26/01/2020 - 09:37 PM

I think its 1050 liters . I divided the 350 liters by 3 .

ANSWERED AT 25/01/2020 - 08:43 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 08:43 PM

Given:

31 days = 7,400

15 days = payment of 4,900

16 days = 7,400 - 4,900 = 2,500

Method 1:

7,400 * 22% * 31/365 = 138.27

Method 2: adjusted balance

7,400 * 22% * 15/365 = 66.90

2,500 * 22% * 16/365 = 24.11

66.90 + 24.11 = 90.21

138.27 - 90.21 = 48.06

She would pay 48.06 more with the previous balance method than with the adjusted balance method.

31 days = 7,400

15 days = payment of 4,900

16 days = 7,400 - 4,900 = 2,500

Method 1:

7,400 * 22% * 31/365 = 138.27

Method 2: adjusted balance

7,400 * 22% * 15/365 = 66.90

2,500 * 22% * 16/365 = 24.11

66.90 + 24.11 = 90.21

138.27 - 90.21 = 48.06

She would pay 48.06 more with the previous balance method than with the adjusted balance method.

ANSWERED AT 25/01/2020 - 08:37 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 08:37 PM

**Answer:**

35

**Step-by-step explanation:**

ANSWERED AT 25/01/2020 - 08:27 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 08:27 PM

1800*3/4=1350 so their are 1350 people over the age of 25.

1800*1/5=360 so their are 360 people over the age of 60.

so if their are already 1710 people(1350+360).

So 1800-1710=

90 People under 25.

1800*1/5=360 so their are 360 people over the age of 60.

so if their are already 1710 people(1350+360).

So 1800-1710=

90 People under 25.

ANSWERED AT 25/01/2020 - 08:23 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 08:23 PM

Do you have any more information? A Picture, maybe?

ANSWERED AT 25/01/2020 - 08:14 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 08:14 PM

1/2 = 0.5

1/6 = 0.166..

1/9 = 0.111...

1/12 = 0.0833....

We can see that 0.0833.. which is 1/12 is closest to 0.

d. 1/12

That's the answer.

1/6 = 0.166..

1/9 = 0.111...

1/12 = 0.0833....

We can see that 0.0833.. which is 1/12 is closest to 0.

d. 1/12

That's the answer.

ANSWERED AT 25/01/2020 - 03:31 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 03:31 PM

**Answer:**

**He earned approximately $ 9.87 per hour.**

**Step-by-step explanation:**

The given **selling price** of the lawn mower = **$ 155.00**

Since,** His spending for the lawn** = The cost price of the lawn + Spending in parts repair + Spending in polishing and paint

= $35.00 +$39.17 + $36.43

= **$ 110.60**

Thus, the **profit** he gain by selling = Selling price - His total spending

= 155.00 - 110.60

=** $ 44.4**

Since, the procedure took 4.5 hours,

His earning in 4.5 hours = $ 44.4

⇒ His earning in 1 hour = 9.86666666667 ≈ $ 9.87

Hence, **he earned approximately $ 9.87 per hour.**

ANSWERED AT 25/01/2020 - 03:02 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 03:02 PM

**Answer:**

**The statements which describe good methods for collecting samples are:**

- Go to a local mall and survey people because a variety of people go to the mall.
- Go to a grocery store and survey people because almost everyone shops for groceries.
- Survey people at different times of the day to ensure she reaches people in different schedule.

Also the best way among these would be to survey people at different times of the day since by doing so people exercising at all time span could be recorded.

ANSWERED AT 25/01/2020 - 01:50 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 01:50 PM

The value of the smaller number is 5.

30 - 5 = 25.

(5 is one-sixth of 30)

ANSWERED AT 25/01/2020 - 01:36 PM

QUESTION POSTED AT 25/01/2020 - 01:36 PM

Rocco and Guilia can paint and finish together in 3 hours while Rocco alone can do it alone in 7 hours. Guilia at the rate of 1/r can finish the job expressed in the following equation. 1/3= 1/7+1/r. Getting r, r is equal to 5.25 hrs. Hence, Guilia can do painitng alone in 5.25 hrs.

ANSWERED AT 24/01/2020 - 10:54 PM

QUESTION POSTED AT 24/01/2020 - 10:54 PM